Skip to content

Czy warto biernie czekać na badanie w OZSS?

Kilka ostatnich spraw sądowych, w których miałam okazję występować, skłoniło mnie do zamieszczenia tego wpisu. O tym, czym jest OZSS i jak można przygotować się do samego badania pisałam już jakiś czas temu. Dziś jednak chciałabym przedstawić szerszą perspektywę oceny kompetencji rodzicielskich. 

Niemalże w każdej sprawie, która dotyczy pieczy nad dziećmi (władza rodzicielska, kontakty, miejsce pobytu itp.) prędzej czy później sąd dopuści dowód z opinii biegłego psychologa i nie ma znaczenia, czy będzie to biegły z OZSS czy też samodzielny biegły z listy. Jednak bierne oczekiwanie na termin badania może nie wyjść Ci na dobre.

Ostatnio zadzwoniła do mnie Pani, której sprawa o rozwód toczy się już od dłuższego czasu. W jej ramach oczywiście zagorzała walka o opiekę nad dzieckiem – 8letnim chłopcem. Dziecko to z natury jest żywym srebrem, ruchliwe, energiczne. Z tego powodu co jakiś czas zdarzają mu się drobne wpadki. W normalnej sytuacji pewnie nikt nie zwróciłby na to uwagi, ale w toku sprawy o rozwód jest inaczej. Każdy nawet niewielki incydent z udziałem Twojego dziecka zostanie naświetlony przed sądem i będzie w opinii drugiego rodzica dowodem na Twoją niekompetencję. Pani niestety skontaktowała się ze mną zaledwie na 2 dni przed terminem badania w OZSS, kiedy na kompleksowe działa było już zdecydowanie za późno. Ty możesz tego błędu uniknąć.

Po pierwsze utrzymuj stały kontakt z wychowawcą i pedagogiem szkolnym (niektórzy Panowie nawet nie są w stanie podać nazwiska wychowawcy dziecka). Mile widziane jest zaangażowanie w życie szkolne, udział w „trójce klasowej” lub Radzie Rodziców. Przychylność pracowników szkoły, którzy Cię znają, na pewno znajdzie odzwierciedlenie w opinii szkoły, gdy będziesz o nią występować.

Rozstanie rodziców prawie zawsze jest traumą dla dziecka. Jeśli zauważysz niepokojące sygnały, zmiany w zachowaniu pociechy, reaguj. Konsultacja psychologiczna pomoże zorientować się, na ile problem jest poważny. Warto poszukać specjalisty, który jest jednocześnie biegłym sądowym. Dobry psycholog wskaże również dalszą drogę postępowania. Opinia psychologiczna wydana po takiej konsultacji będzie ważnym atutem w sprawie. Dzięki niej nikt nie będzie mógł Ci zarzucić, że ignorujesz potrzeby dziecka.

Jeśli pojawiają się poważniejsze zarzuty po Twoim adresem, nie warto ich ignorować. Skutecznym sposobem walki z takimi oszczerstwami, zwłaszcza dotyczącymi Twoich kompetencji rodzicielskich jest udział w warsztatach rodzicielskich np. organizowanych przez stowarzyszenie OPTA. Będzie to również dobry argumenty w sporze, jeśli druga strona zarzuci Ci brak woli współpracy rodzicielskiej. Niewątpliwe Twoja postawa zyska aprobatę tak sądu jak i biegłych psychologów. Nawet jeśli nie uda Ci się ukończyć warsztatów przed terminem badania, OPTA wyda Ci zaświadczenie o odbytej konsultacji oraz zapisie na zajęcia.

Oczywiście nie zachęcam do biegania z dzieckiem od psychologa do psychologa i bezsensownego zbierania kwitów. Takim działaniem narazisz się tylko na zarzut próby zrobienia z dziecka wariata i zaszkodzisz sobie. Nie w każdej też sprawie zasadnym jest podejmowanie wszystkich wskazanych powyżej działań. Niemniej jednak musisz być czujna i szybko reagować. Nie pozwól, by strona przeciwna przejęła inicjatywę. Pamiętaj, że kiedy otrzymasz zawiadomienie o terminie badania w OZSS może być już za późno.