Skip to content

Smoczek a karmienie piersią – Cykl Karmienie Piersią Moje Doświadczenie

Często dostaję zapytania o smoczek: kiedy można wprowadzać? Na co zwrócić uwagę wybierając smoczek? Choć moja córa jest bez smoczkowa, to postanowiłam sprostać zadaniu i opowiedzieć w tym wpisie o smoczku.

W mojej wyprawce na próżno było szukać smoczka. Wyszłam z założenia, że nie będzie potrzeby. Nawet w szpitalu usłyszałam “a to nie ma smoczka?” “Tak można?”. Czy miałam chwile zwątpienia?

Był moment kiedy moja córa intensywnie wkładała palce do buzi. Natomiast to przeszło. Starałam się wtedy nie reagować i przeczekać. Rzeczywiście, to minęło.

Dziękuję za zdjęcie Roksanie Tomaszczyk

 

Dziś chciałam napisać o smoczku z racji tego, że o niego pytacie.

Kiedy można dziecku podać smoczek?

Szczególnym okresem w życiu świeżo upieczonej mamy jak i noworodka są pierwsze tygodnie.
Czas stabilizacji laktacji trwa od 2 do 6 tygodni. W tym czasie powinna być podawana tylko pierś. „Ale on sobie ze mnie zrobił smoczek”. Czasami kobiety tak opisują zachowanie swojego dziecka, które potrzebuje bliskości. Odkładane garnie się ponownie do piersi. W tym czasie ratunkiem może być kangurowanie dziecka czyli rozbieramy do golaska i układamy na naszej gołej klatce bądź klacie taty. Inna opcja to chusta.

Czemu tak się zachowuje noworodek, niemowlę?

Przy piersi czuje się bezpiecznie. Ssanie jest dla niego naturalnym odruchem.

Czy wiesz, że są dwa rodzaje ssania u dzieci?

Ssanie odżywcze – wtedy słyszysz jak dziecko ssąc pierś pobiera pokarm i po chwili go przełyka. Tutaj ssanie piersi a ssanie butelki ze smoczkiem to niestety dwie zupełnie różne sytuacje. Co ciekawe dzieci, które są karmione piersią mają mniej problemów logopedycznych.

Ssanie nieodżywcze – tutaj dzieci ssą pierś dużo płycej, bywa że przy długim takim ssaniu matka odczuwa dyskomfort. Można spróbować odłączyć dziecko od piersi wkładając mały palec w kącik jego ust. W ten sposób nie zostanie poranioną brodawka.

Czy piersi mają jakąś korzyść z ssania nie odżywczego?

Tak, w chwilach gdy pojawiają się skoki rozwojowe. Dzieci takim długim pobytem przy piersi stymulują je do pracy. Dają im sygnał „hej urosłam, hej urosłem” potrzebuje więcej zjeść 😊

Jaka jest inna korzyść z ssania nie odżywczego przez dziecko dla niego?

  • Rozładowuje napięcie
  • Pozwala poczuć bezpieczeństwo

Dlatego warto podkreślić, że dla dzieci piersi to nie tylko jedzenie! To cały wachlarz potrzeb, które mogą przy piersi realizować.

Kiedy pojawia się zielone światło na stosowanie smoczka?

Laktacja jest już unormowana, dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Wtedy między karmieniami można podawać smoczek.

Kiedy ponownie może pojawić się czerwone światło dla smoczka?

W trakcie kryzysów laktacyjnych należy proponować pierś dziecku tak często jak sobie tego życzy. Tak, żeby laktacja mogła się rozkręcić.

Jak to poznać?

Dziecko miało swój rytm, a nagle chce być częściej przy nas. Chętnie przystawia się do piersi.

Co mówią na temat stosowania smoczków Amerykańska Akademia Pediatrii?

Stosowanie smoczka można rozpocząć po ustabilizowaniu się laktacji po 3-4 tygodniach. Stosowanie smoczka może zmniejszyć częstość SIDS (śmierci łóżeczkowej) u rodzin z grupy ryzyka.

Pamiętajcie!

Jeśli smoczek spadnie na ziemię, to warto mieć drugi zapasowy.
Mamy często widziałam robią tak, że smoczek który upadnie biorą same do buzi a potem podają dziecku! Nie róbcie tak! W ten sposób bakterie z buzi matki przechodzą do buzi dziecka.
Moim zdaniem dobrze jest smoczka nie podawać dziecku na siłę. Gdy zaśnie ze smoczkiem, to go wyjąć.
Jeśli już podawać to w kryzysowych sytuacjach.

Stosujecie smoczek? Co było przyczyną, że zaczęliście stosować?

P.S.: Są sytuacje, w których dziecko oddzielone jest od mamy i smoczek bywa bardzo pomocny. Bądź noworodki muszą mieć fototerapię i leżeć pod lampami to bywa, że smoczek jest pomocny by maluszek się uspokoił.

Partnerem Cyklu Karmienie Piersią – Moje Doświadczenie jest Lansinoh.