Skip to content

Pozbawienie władzy rodzicielskiej a zakaz kontaktów

Dziś czas na temat, który regularnie powraca z rozmowach z klientami. Z perspektywy praktyka temat wydaje mi się tak oczywisty, że dopiero rozmowy z Wami uświadamiają mi, że zagadnienie kontaktów z dzieckiem w powszechnej świadomości wydaje się być elementem składowym władzy rodzicielskiej. Stąd, kiedy chcesz pozbawić ojca prawa do spotkań z Waszym dzieckiem, dzwonisz do mnie z pytaniem o możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej. Nie tędy droga.

Zgodnie z art. 113 § 1 k.r.o. niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. W świetle treści tego przepisu sądy nie mają wątpliwości, że prawo do utrzymywania przez rodziców kontaktów z dzieckiem nie należy do sfery sprawowania władzy rodzicielskiej. Zatem nawet, jeśli uzyskasz postanowienie, w którym Sąd pozbawi ojca władzy rodzicielskiej, to nadal ma on prawo do utrzymywania kontaktów z dzieckiem.

Aby uzyskać pożądany przez Ciebie efekt, tj. wykluczyć spotkania ojca z dzieckiem, musisz złożyć wniosek o ograniczenie ojcu kontaktów z dzieckiem. Może ono polegać m.in. na zakazaniu ojcu spotykania się z dzieckiem, a w skrajnych przypadkach nawet porozumiewania się na odległość. Warunkiem wydania przez sąd takiego rozstrzygnięcie, jest wykazanie, że wymaga tego dobro dziecko. W praktyce oznacza to, że musisz udowodnić, że kontakty ojca z dzieckiem szkodzą Twojej pociesze.

Często będzie tak, że naganne zachowanie Twojego byłego męża czy partnera będzie podstawą zarówno do tego, by pozbawić go władzy rodzicielskiej jak i prawa do kontaktów. Po zmianie przepisów sprawy te mogą się toczyć łącznie w jednym postępowaniu przed jednym sędzią. Ich uruchomienie może nastąpić na podstawie jednego pisma. Musi ono jednak zawierać dwa odrębne, precyzyjnie sformułowane wnioski: o pozbawienie władzy rodzicielskiej i o zakazanie spotykania się z dzieckiem. Jeśli postępowanie o rozwód jeszcze się toczy lub dopiero planujesz złożyć pozew o rozwód, pamiętaj, że w wyroku orzekającym rozwód sąd obowiązkowo rozstrzygnie zarówno o władzy rodzicielskiej jak i o kontaktach z dzieckiem, warto, więc już wówczas rozważyć zasadność wnoszenia o zakazanie spotkań.