Skip to content

Zawieszenie sprawy o rozwód – dlaczego i po co?

Sprawa o rozwód, pierwsza rozprawa w sądzie i sytuacja, która się zdarza, i to wcale nie tak rzadko: silne emocje, łzy, słowa „dobro dziecka”odmienione przez wszystkie możliwe przypadki. Sąd zarządza piętnaście minut przerwy, w trakcie których musicie podjąć decyzję: czy kontynuujemy sprawę o rozwód, czy też chcecie zawiesić postępowanie i podjąć ostatnią próbę reanimowania związku.

Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz drugą opcję?

Jeżeli zdecydujecie się zawiesić postępowanie, sprawa w dalszym ciągu będzie w sądzie, ale w najbliższych miesiącach nie zostaną w niej podjęte żadne czynności. Sąd nie wyznaczy kolejnego terminu rozprawy, pozbawione sensu jest również kierowanie do niego pism ze swoim stanowiskiem. Zyskujesz wyłącznie czas dla swojego związku, który możesz dowolnie wykorzystać.

Pamiętaj, że decyzja o zawieszeniu postępowania ma skutki długotrwałe. Wniosek o ponowne podjęcie postępowania nie może być złożony wcześniej niż trzy miesiące od postanowienia o zawieszeniu. Nie możesz złożyć go również później niż rok od zawieszenia, bo w takim wypadku sąd umorzy postępowanie – czyli zrezygnuje z jego dalszego prowadzenia, a sprawa zakończy się bez orzeczenia rozwodu. Nie pozbawi Cię to jednak możliwości wytoczenia po raz kolejny takiej samej sprawy w przyszłości.

Sąd sam z siebie nie podejmie postępowania w twojej sprawie – musisz złożyć stosowny wniosek. Wystarczy, że zrobi to jedno z Was.  Nie spodziewaj się również pisma z sądu przypominającego Ci o upływie terminu na podjęcie działań – lepiej wiec pilnuj tego sam, jeśli okaże się, że jednak nie jest Ci z małżonkiem po drodze i nie planujesz spędzić jesieni życia u jego boku.

Pamiętaj, że postępowanie w sprawie o rozwód może być zawieszane tylko raz na zgodny wniosek stron. Ma to ukrócić przeciąganie sprawy w nieskończoność i tkwienie przez lata w niezdecydowaniu.

Czy warto zawieszać postępowanie w sprawie o rozwód? Praktyka pokazuje, że jeżeli w ślad za zawieszeniem postępowania nie idą inne działania stron, to prędzej czy później Wasze małżeństwo skończy się rozwodem. Cóż…nie można robić czegoś w ten sam sposób i jednocześnie oczekiwać innych rezultatów. Dlatego, jeżeli decydujecie się na ratowanie związku, niech nie będą to puste deklaracje – spróbujcie terapii małżeńskiej i podejmijcie świadomie szereg innych działań. No, ale do tanga trzeba dwojga….

Jeżeli wyjdziesz z założenia, że „samo się naprawi”, „jakoś to będzie”, albo „pożyjemy, zobaczymy”, to składanie wniosku o zawieszenie postępowania w sprawie o rozwód będzie dla Ciebie tylko stratą czasu. Za kilka miesięcy będziesz miał tylko pretensje do siebie, że sprawę trzeba było załatwić stanowczo i szybko, zamiast miesiącami rozdrapywać rany i żyć w stanie niepewności.

Artykuł Zawieszenie sprawy o rozwód – dlaczego i po co? pochodzi z serwisu Adwokat o rozwodzie.