Skip to content

Rozwód a odbieranie dziecka z przedszkola

Blokowanie dostępu do dokumentacji medycznej dziecka, zgłaszanie w przedszkolu, że drugi rodzic nie ma prawa odbierać dziecka z placówki, kłamstwa na temat braku możliwości dostępu do elektronicznego dzienniczka – to tylko niektóre kłody, które rodzice rzucają sobie pod nogi po rozwodzie, a niektórzy są w tym niezwykle kreatywni.

Co jest zgodne z prawem, a co nie?

Od sierpnia 2015 roku zasadą jest, iż sąd w wyroku rozwodowym obojgu rodzicom powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej i takie wyroki w tym momencie mają stanowić większość. Tyle w teorii, choć faktycznie już rzadziej niż kiedyś sąd powierza wykonywanie władzy tylko jednemu z rodziców – drugiemu ograniczając ją do decydowania o istotnych sprawach dziecka. Przed sierpniem 2015 roku proporcje te wyglądały odwrotnie.

Chcąc wiedzieć, jakie masz uprawnienia jako rodzic – sprawdź przede wszystkim, jak brzmi treść Twojego wyroku rozwodowego w odniesieniu do władzy rodzicielskiej. Jeżeli jest ona powierzona zarówno Tobie, jak i Twojemu byłemu małżonkowi, to wasze uprawnienia są tożsame i oboje macie prawo odbierać dziecko z przedszkola lub zasięgnąć informacji o jego stanie zdrowia w przychodni.

 To ważne, bo nierzadko konflikt, jaki istnieje pomiędzy Tobą a Twoim ex przenosi się z Waszego „prywatnego podwórka” na teren publiczny – na przykład do przedszkola, wprawiając w zakłopotanie zatrudniony tam personel. Pamiętaj, że jeżeli wyrok sądu jest jednoznaczny, to nic nie wskóra drugi rodzić, który zastrzeże w przedszkolu, że  pod żadnym pozorem masz nie odbierać swojego dziecka. Dzieci nie są „własnością” rodzica, z którym na co dzień mieszkają. By uniknąć niepotrzebnych nieporozumień przedłóż w przedszkolu czy przychodni kopię wyroku sądowego ze sprawy o rozwód – powinno to rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli w wyroku rozwodowym ograniczono Tobie władzę rodzicielską do decydowania o istotnych sprawach dziecka. Wówczas nie będziesz miał uprawnienia do odbierania dziecka z przedszkola – chyba, że coś innego zastrzeżono w orzeczeniu. Wyjątkiem będzie też sytuacja, gdy w wyroku istnieje zapis, zgodnie z którym w poszczególne dni realizujesz swoje kontakty, poczynając od odebrania dziecka po zajęciach przedszkolnych. Wówczas to Tobie dziecko powinno być wydane.

 Co z dziennikiem elektronicznym? Każde z Was jako rodzic dziecka może mieć do niego dostęp. Nie daj sobie również wmówić, jak jednemu z moich klientów, że hasło do dzienniczka jest jedno i nie można go udostępniać. Zamiast prosić po kilkanaście razy swojego ex małżonka o hasło – zwróć się po prostu bezpośrednio do szkoły po swoje własne.

Artykuł Rozwód a odbieranie dziecka z przedszkola pochodzi z serwisu Adwokat o rozwodzie.