Skip to content

Bliskość w związku. Jak budować bliskościowe relacje nie tylko z dziećmi?

Jaki przekaz dajemy im, będąc w stałym konflikcie w związku? Że moje jest ważniejsze niż twoje. Że naturalnym językiem w związku jest język pełen pretensji, żalu i wzajemnych oskarżeń. I że trudne uczucia przerastają dorosłych. Nie znaczy to bynajmniej, że nie powinno być ich w ogóle. Konflikty są nieodłączną częścią wspólnego życia! Nie zawsze jest „miło”, „przyjemnie” i „dobrze”, choć zawsze może być praca nad tym, by było głęboko. Tej głębi towarzyszy z pewnością empatia i wzajemny szacunek. To dwa elementy układanki, które pozwalają budować satysfakcjonujące relacje z ludźmi, z którymi wybieramy bycie w kontakcie.

Czy ty też w dzieciństwie czytałeś baśń o tym, że żyli długo i szczęśliwie?

Współczesna psychologia na micie miłości romantycznej nie pozostawia suchej nitki, mówiąc wręcz o jego szkodliwości, bo konflikty są w bliskich związkach nieuchronne. Nie istnieje coś takiego, jak jedność pragnień, dwie połówki jabłka i „ten jedyny”, który czeka na mnie gdzieś na końcu świata. Tak jak nie istnieje kraina wspólnej szczęśliwości, w którą wchodzi się tuż po przysiędze: „że cię nie opuszczę aż do śmierci”.

Wyniki badania przeprowadzanego przez 15 lat w Niemczech na próbie 25 tys. osób pokazały, że małżeństwo czy też długotrwały związek miały tylko przypadkowy wpływ na ludzkie szczęście. Poziom szczęścia w badanych parach był, w każdej z nich, wyższy mniej więcej przez dwa lata po ślubie, a później spadał sięgając tej wartości, którą miał, zanim dwie osoby się pobrały. Rozczarowanie, jakie powstaje w zderzeniu wyobrażenia krainy szczęśliwości z rzeczywistością, może być bolesne. Wyjściem z niego jest ciągła praca nad relacją i nad sobą – bycie w kontakcie z własnymi uczuciami i potrzebami otwiera bowiem furtkę do tego, by zobaczyć też wokół siebie innych. A następnie zapytać: „co mogę zrobić, żeby wzbogacić twoje życie?”.

Podsumowując – wszystko to, czego doświadczamy, empatycznie komunikując się z dziećmi, jest w rzeczywistości zestawem doskonałych narzędzi do tego, by zbudować równie wartościową relację nie tylko z najmłodszymi, ale też w związku z partnerem.

Bliskość pojawia się wszędzie tam, gdzie jest również świadomość tego, że:

1. Wszyscy mamy te same potrzeby

ale różne sposoby ich zaspakajania.

2. Potrzeby wszystkich są ważne

zarówno te własne, jak też innych domowników.

3. Moje uczucia mówią o moich potrzebach

również tych niezaspokojonych. To nie błędy drugiej osoby, powodują, że czujesz złość, smutek, żal. Oddzielenie myśli o danej sytuacji od emocji, jakie ona w tobie wyzwala, jest pierwszym krokiem do tego, by móc zacząć faktycznie pracować z własnymi potrzebami i szukać dróg do ich zaspokojenia.

4. Działaniami ludzi kieruje chęć zaspokajania potrzeb

nawet, gdy krzywdzą innych wokół siebie. W budowaniu więzi najskuteczniejszy jest taki sposób zaspakajania własnych potrzeb, który nie szkodzi innym.

5. Ludzie czerpią satysfakcję z pomagania

pod warunkiem, że nie wynika ono z przymusu.

6. Oddzielenie obserwacji od interpretacji czyni przestrzeń wspólną

czym innym są działania innej osoby, a czym innym – nasze sądy na ich temat.

7. Łatwiej rozwiązywać konflikty, gdy stawiasz na kontakt

a nie na to, kto ma rację.

8. Jeśli szanujesz wolną wolę ludzi, łatwiej jest ci odnieść się do ich decyzji…

to oni odpowiadają za swoje wybory, ale muszą mieć wolność w decydowaniu o sposobach swojego postępowania.

9. Wszyscy mają zdolność przeżywania i okazywania współczucia

ale nie zawsze wiedzą, jak mogą je okazywać. Odwzajemnienie się empatią i zrozumieniem pozwala zbudować w nich silną potrzebę zrobienia tego samego względem drugiej osoby. Tak działają neurony lustrzane w mózgu.

10. Każdy ma prawo powiedzieć nie

przy czym owo „nie” nie musi być dla nas wyrokiem. Istnieje wiele sposobów zaspokajania jednej potrzeby, odmowa może być też zaproszeniem do dalszego dialogu.

11. W kłótni jest życie

i nie da się jej uniknąć, żyjąc z kimś przez dłuższy czas. Chodzi jednak o to, by się wzajemnie nie poniżać, a dawać sobie prawo do wyrażania swoich uczuć, potrzeb i słuchać się uważnie.

*Część ze wskazówek jest do odnalezienia w książce Liv Larsson, Porozumienie bez Przemocy w związkach.

The post Bliskość w związku. Jak budować bliskościowe relacje nie tylko z dziećmi? appeared first on Dzieci są ważne - ekologia i dziecko.