Skip to content

Pozbawienie władzy rodzicielskiej za niepłacenie alimentów

Darek i Ewa, rodzice małoletniej Julki rozstali się we względnej zgodzie. Po rozstaniu Darek wyjechał do pracy za granicę. Od tego czasu matka dziewczynki nie miała z nim kontaktu. Rodzina Darka udawała, że nie zna jego adresu, a numer telefonu komórkowego, z którego korzystał w Polsce, przestał być aktywny. Przestały także wpływać alimenty zasądzone od ojca na rzecz Julki. Jednym słowem pan Darek przepadł. Minął rok. Mama dziecka zdecydowała się na złożenie wniosku o pozbawienie Darka władzy rodzicielskiej, bo związała się z nowym partnerem i zaangażowała w tworzenie nowej rodziny. Przed pierwszą rozprawą opalony, uśmiechnięty Darek zawitał do domu Julki, proponując spontanicznie córce wypad na lody.

Jakie są szanse na pozbawienie dłużnika alimentacyjnego władzy rodzicielskiej nad dzieckiem?

Teoretycznie zachowanie Darka można jak najbardziej zakwalifikować jako rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka i zgodnie z przepisami kodeksu może być podstawą do pozbawienia władzy rodzicielskiej. Tyle w teorii. W praktyce, jeżeli rodzic wykazuje choćby minimalne zainteresowanie sytuacją dziecka i nie zagraża jego dobru – pozbawienie władzy rodzicielskiej jest bardzo trudne.

Sądy rzadko pozbawiają rodzica władzy rodzicielskiej, bo jest to poważna ingerencja w sytuację dziecka i jako taka musi być naprawdę dobrze umotywowana. Poza tym sama niealimentacja może się okazać niewystarczająca dla stwierdzenia, że dobro dziecka jest zagrożone w stopniu uzasadniającym pozbawienie władzy.

Trudno jest również wykazać, że rodzic nie uiszczał alimentów dlatego, że nie chciał, a nie dlatego, że nie miał z czego. Pomocny w takiej sytuacji mógłby być wyrok karny, na mocy którego rodzic został skazany za przestępstwo niealimentacji. Nie łudź się jednak, że sam wyrok skazujący załatwi sprawę. W stanie prawnym po nowelizacji kodeksu karnego z 2017 roku o wiele łatwiej jest skazać kogoś za niepłacenie alimentów, niż pozbawić go władzy rodzicielskiej.

Częściej sądy orzekają o ograniczeniu władzy rodzicielskiej. Na czym może ono polegać? Na przykład na pozostawieniu rodzicowi prawa do decydowania tylko o niektórych sprawach w życiu dziecka np. o wyborze szkoły, zawodu, miejsca zamieszkania lub sposobie leczenia. Jeżeli rodzic przejawia również inne niewłaściwe zachowania, rozstrzygnięcia Sądu mogą być o wiele bardziej kreatywne. Spotykane są ostatnio postanowienia, na mocy których rodzic jest zobowiązany do podjęcia psychoterapii mającej na celu korektę jego postawy rodzicielskiej albo zabrania mu się wypowiadania negatywnych treści o innym członku rodziny.

Rozstrzygnięcia dotyczące władzy rodzicielskiej pozostają bez wpływu na obowiązek alimentacyjny rodzica. Często władza rodzicielska nad dzieckiem trwa krócej niż obowiązek alimentacyjny, bo ta pierwsza ustaje wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletniości, podczas gdy obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, jak długo dziecko nie może utrzymać się samodzielnie.

Artykuł Pozbawienie władzy rodzicielskiej za niepłacenie alimentów pochodzi z serwisu Adwokat o rozwodzie.