Skip to content

Zagraniczne wakacje z dzieckiem po rozwodzie

Wakacje z dzieckiem po rozwodzie to temat bumerang. Po prostu. Co roku sporo rozwiedzionych rodziców, którzy nie zaplanowali swojego urlopu z dzieckiem już wczesną wiosną, zamienia przymusowo szum oceanu na bardziej rodzime opcje, często kończąc wojaże w ogródku na działce. Dla wielu osób po rozwodzie okres urlopowy to horror powracających negocjacji z byłym małżonkiem, kiedy i dokąd można wyjechać z dzieckiem. Taką sytuację musisz przewidzieć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Nie miej zatem złudzeń, że Sąd zajmie się Twoim problemem w tej materii od ręki. Nie zajmie się.

Kilka słów odnośnie rozstrzygnięć sądu w wyroku rozwodowym w zakresie władzy rodzicielskiej.

Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Może też powierzyć jej wykonywanie jednemu z nich, ograniczając prawo drugiego rodzica do decydowania o istotnych sprawach dziecka. W wyroku może też pojawić się zapis, że sąd ogranicza wykonywanie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców do decydowania o istotnych sprawach dziecka, takich jak edukacja, leczenie i wyjazdy zagraniczne.

Które z tych rozstrzygnięć obliguje Cię do uzyskania zgody byłego współmałżonka na wyjazd waszego dziecka za granicę? Niestety wszystkie…

Obecnie tygodniowy wyjazd na wczasy w dalszym ciągu uznawany jest za „istotną sprawę dziecka”, mimo że podróż do Francji, czy Grecji niejednokrotnie zajmuje mniej czasu niż eskapada pociągiem do Zakopanego. Orzeczenia z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku o podróżach międzynarodowych w dalszym ciągu są cytowane przez polskie sądy i raczej nie ma widoków, by to się zmieniło, mimo że świat poszedł do przodu.

Jeżeli drugi rodzic postanowi, że nie wyraża zgody na wyjazd, a zgodnie z treścią wyroku rozwodowego, ma prawo o tym decydować, wasz spór będzie rozstrzygał Sąd. Pamiętaj, że istotna jest również kwestia paszportu – na jego wyrobienie potrzebna jest zgoda obojga rodziców, jeżeli nic innego nie wynika z wyroku rozwodowego.

Jakie zapisy w wyroku rozwodowym pozwolą Ci zatem na wakacje w tropikach bez angażowania Sądu w Twoje plany urlopowe? Spotkałam się z rozstrzygnięciem, zgodnie z którym drugiemu rodzicowi pozostawiono prawo do decydowania o istotnych sprawach dziecka, w tym o wyjazdach zagranicznych dłuższych niż 14 dni – jakże salomonowe rozstrzygnięcie.

Jak zatem widzisz – dobrze jest przewidzieć podobne sytuacje już na etapie sprawy o rozwód, tak żeby przed wakacjami nie stepować z walizką w ręku i dzieckiem pod pachą, w oczekiwaniu na odpis orzeczenia zawierającego zgodę na wyjazd.

Artykuł Zagraniczne wakacje z dzieckiem po rozwodzie pochodzi z serwisu Adwokat o rozwodzie.