Skip to content

Wyprawka szkolna – co warto wiedzieć?

Moment przejścia

Kompletowanie wyprawki szkolnej to ważna część wakacji. Rodzice mogą wykorzystać ten moment i wesprzeć dziecko w emocjonalnych przygotowaniach do nowego roku szkolnego. Gdy planujemy zakupy, warto poruszyć temat powrotu do codziennych obowiązków oraz czekających nas wyzwań. A robiąc listę potrzebnych rzeczy, czerpać energię ze wspólnie spędzanego czasu.

Zachęcajmy dziecko do wyrażenia emocji związanych z rozpoczęciem szkoły lub przejściem do starszej klasy. Nie zawsze i nie każde dziecko z radością podchodzi do tych zmian. Ważne, by nie oceniać trudnych emocji, nie bagatelizować ich ani nie próbować ze wszystkich sił “zarażać” entuzjazmem. Wystarczy wysłuchać i powiedzieć o swoich odczuciach. Dla dziecka istotna jest sama świadomość, że może liczyć na wsparcie i zrozumienie ze strony rodziców. Ważne jest, aby mówić o pozytywnych stronach szkoły – spotkaniach z przyjaciółmi, ciekawych lekcjach czy zdobywaniu nowych umiejętności. Budujmy jednak szczery obraz nauki, która z jednej strony jest wielką przygodą, z drugiej zaś wymaga nieco poświęceń i samodyscypliny.

Szanujmy wybory naszych dzieci

Podczas zakupów starajmy się szanować wybory naszego dziecka. To ważne, aby zaufać mu, nawet jeśli z naszej perspektywy jaskraworóżowe zeszyty nie są najlepszym pomysłem. Pokażemy w ten sposób, że jest dla nas ważnym partnerem, którego decyzje traktujemy na równi ze swoimi.

Dziecko powinno mieć wpływ na to, jakimi przedmiotami chce się otaczać. Wzmacnia to jego poczucie własnej wartości i kształtuje asertywne postawy. Pozwólmu mu nie zgadzać się z naszymi decyzjami, zachęcajmy do podawania argumentów i wspólnego poszukiwania konsensusu.

Postawmy na jakość

Zaletą programu Dobry Start jest to, że wielu rodziców będzie mogło pozwolić sobie na zakup produktów lepszej jakości. I to właśnie na jakość, a nie ilość dobrze jest postawić. Może warto w tym przypadku kierować się zasadą minimalizmu i kupić tylko to, co jest absolutnie niezbędne? Odpuśćmy sobie stukolorowe zestawy kredek oraz wielkie komplety długopisów. Dziecko prędzej utonie pod ich naporem niż pobudzi swoją kreatywność.

Tylko jak nie dać się skusić, gdy półki w hipermarketach uginają się od błyszczących akcesoriów? To proste – warto rozważyć opcję zakupów przez Internet. Kiedy już wspólnie stworzymy listę, rodzic sam może przejrzeć oferty sklepów, wybrać kilka opcji tego samego produktu i pozwolić dziecku podjąć ostateczną decyzję.

Co może się przydać?

Kompletowanie wyprawki warto zacząć już teraz, ponieważ w sierpniu wiele sklepów rusza z promocjami artykułów szkolnych, a jeśli robimy zakupy przez Internet, możemy skorzystać z atrakcyjnych rabatów, dostępnych np. w serwisie kuponowym Picodi.

  • Podręczniki i ćwiczenia

Po pierwsze koniecznie sprawdźmy, czy szkoła, do której chodzi nasze dziecko, zagwarantuje uczniom wszystkie podręczniki. W tym roku darmowe książki i ćwiczenia do przedmiotów obowiązkowych otrzymają uczniowie ośmioletnich szkół podstawowych oraz wygasających gimnazjów. Nie dotyczy to jednak przedmiotów dodatkowych. Niezbędne materiały do ich nauki rodzic musi sfinansować sam. Chodzi tu na przykład o książki do religii, etyki, przygotowania do życia w rodzinie oraz dodatkowego języka obcego. Jeśli masz ograniczony budżet lub też nie chcesz przepłacać, skorzystaj z oferty sklepów z podręcznikami we wspomnianym już serwisie rabatowym.

  • Plecak, piórnik, pojemnik na śniadanie

Plecak powinien być dostosowany do wagi, wzrostu i wieku ucznia. Pierwszą zasadą, jaką warto kierować się przy jego wyborze, jest sztywność. Pamiętajmy, że najlepsze dla kręgosłupa dziecka są plecaki z usztywnianym tyłem, które równomiernie rozkładają ciężar na całe plecy. W przypadku uczniów młodszych klas warto rozważyć zakup tornistra. Znaczenie ma jego waga – im lżejszy, tym lepszy. Koniecznie sprawdźmy również szerokość szelek oraz ich regulację. Prawidłowo dobrany tornister czy plecak przylega do ciała, nie pozostawiając charakterystycznego wygięcia. Duży wybór plecaków ze zniżką Picodi można znaleźć w sklepie Smyk.

Kwestia wyboru piórnika nie jest już tak znacząca. Tutaj dziecko może samodzielnie zdecydować, w jakim modelu będzie mu wygodniej chować przybory szkolne. A my jedynie zwróćmy uwagę na solidność zamka błyskawicznego oraz gumek przytrzymujących kredki.

Warto zaopatrzyć dziecko także w pojemnik na drugie śniadanie oraz bidon. Znacząco ułatwią mu podtrzymywanie dobrych nawyków żywieniowych. Do pojemnika możemy wspólnie schować pokrojone warzywa, cząstki owoców czy orzechy, a do kolorowego bidonu nalać wodę. Unikajmy jednak plastiku, do którego tworzenia wykorzystano BPA. Cząsteczka ta ma bardzo szkodliwy wpływ na nasz organizm – sprzyja powstawaniu otyłości i przyczynia się do szybszego rozwoju zmian nowotworowych. W przypadku bidonów dobrą opcją są te wykonane z metalu. Materiał ten jest bardzo wytrzymały, a przede wszystkim całkowicie bezpieczny dla zdrowia.

  • Artykuły papiernicze

Poza podręcznikami i plecakiem uczniowie potrzebują także różnych artykułów papierniczych. Tutaj jednak wyprawka różni się w zależności od szkoły i klasy. W przypadku najmłodszych dzieci z pewnością trzeba będzie zaopatrzyć je w więcej gadżetów. Na liście znajdują się:

  • akcesoria do pisania (długopisy, ołówki, pióro),
  • przybory do malowania (kredki, mazaki, farby, pędzle),
  • przyrządy matematyczne i kreślarskie (linijki, ekierki, cyrkle),
  • artykuły papiernicze (zeszyty, bloki, wycinanki, okładki).

Jak się dowiedzieć, co będzie wymagane? Każda szkoła powinna podać rodzicom spis potrzebnych rzeczy. Zastanówmy się jednak, czy przydadzą się nam duże opakowania – kilkanaście podstawowych barw kredek czy farb najprawdopodobniej w zupełności wystarczy, a jedna gumka do ścierania posłuży dziecku nawet przez cały rok. Zestawy artykułów papierniczych znajdziemy w sklepie Empik, gdzie również można skorzystać ze zniżek Picodi.

  • Ubrania

Wyprawka szkolna to nie tylko zawartość plecaka, lecz także ubrania. Dziecku z pewnością przydadzą się buty na zmianę czy obuwie sportowe do ćwiczeń. Dobre buty są bowiem niezbędne, jeśli chcemy wspomagać prawidłową postawę kręgosłupa, który i tak będzie obciążony dźwiganiem plecaka. Odzież i obuwie w okazyjnych cenach znajdziesz w sklepie Smyk, działającym w portalu zniżkowym Picodi.

Za pieniądze z programu Dobry Start można kupić również ubrania do noszenia na co dzień, strój galowy, strój na lekcje wychowania fizycznego, nową bieliznę czy kurtkę. Warto zadbać o to, żeby odzież była dobrej jakości tak, aby posłużyła dziecku przez dłuższy czas. Stawiajmy na bawełniane, oddychające tkaniny i jak ognia unikajmy poliestru. Co istotne, dziecko w szkole jest bardzo aktywne, więc lepiej sprawdzą się ubrania niekrępujące ruchów.

Jak ubierać dziecko do szkoły? Po pierwsze na cebulkę – warto, aby pod bluzą czy bluzką z długim rękawem znajdował się t-shirt. Po drugie (w przypadku uczniów młodszych klas) świetnie sprawdzą się dresiki, a u dziewczynek również legginsy. Postawmy na stonowane barwy i ubrabia bez krzykliwych aplikacji. Łatwiej skomponujemy codzienną garderobę, jeśli kupimy wcześniej kilka bazowych ubrań – gładkich koszulek, jednobarwnych bluz i spodni.

  • Gadżety elektroniczne

Dotacja przyda się także, gdy chcemy zaopatrzyć dziecko w gadżety elektroniczne. Szczególnie w przypadku młodzieży efektywna nauka wymaga komputera i kalkulatora. 300 zł może zasilić budżet przeznaczony na nowy laptop, tablet, słuchawki czy pendrive.

Przed zakupem sprzętu dowiedzmy się, jakie dziecko ma potrzeby. Wielu nauczycieli korzysta już z wirtualnych klas, a prace domowe wysyła poprzez specjalne platformy. Warto też wspólnie z dzieckiem ustalić, do czego przyda mu się nowy komputer i jakie będą zasady jego użytkowania.

Ponieważ zakup elektroniki wiąże się ze sporym wydatkiem, warto skorzystać z rabatowego serwisu Picodi na  ofertę sklepu Sferis, gdzie znajdziemy potrzebne nam akcesoria.

Jakie koszty pokrywa program 300+?

Pieniądze z programu Dobry Start  możemy wydać, na co tylko chcemy. Nie musimy zbierać rachunków ani rozliczać się z urzędem. Z założenia jednak powinny być one przeznaczone wyłącznie na wyprawkę szkolną.

Wniosek o przyznanie świadczenia można składać na dwa sposoby – w urzędzie gminy lub przez Internet za pośrednictwem portalu Empatia. Jednorazową pomoc w wysokości 300 zł na artykuły szkolne otrzyma każdy uczeń od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia 20. roku życia.

Jeśli złożymy wniosek w lipcu lub sierpniu, mamy gwarancję wypłaty pieniędzy do 30 września, ale o świadczenie można ubiegać się aż do 30 listopada.

The post Wyprawka szkolna – co warto wiedzieć? appeared first on Dzieci są ważne - ekologia i dziecko.