Skip to content

22 alternatywy dla kary

Dlaczego nie kara?

Ale świadomość, czego nie należy robić, to zaledwie pierwszy krok. Pojawia się zatem pytanie, co zrobić zamiast? Niestety większość poradników czy artykułów zawiera rozwiązania, które są jedynie innymi formami kary. Sugerują m.in. przerwy, ograniczenie przywilejów czy tzw. logiczne konsekwencje.

Wszystkie te rozwiązania mają wbrew pozorom wiele wspólnego z fizycznym karaniem i dają podobny przekaz: rodzice nie czują potrzeby odkrycia przyczyny niepożądanego zachowania dziecka i wykorzystują fakt, że są więksi i mają nad dzieckiem władzę. Przede wszystkim zaś  dziecko odbiera to tak, że osoba, którą kocha i której ufa, chce spowodować mu ból. Ta sprzeczna wiadomość miesza mu w głowie, ponieważ nie jest ono w stanie intuicyjnie pojąć, jak powinna wyglądać miłość.

Wreszcie, tego typu rozwiązania to także straconą okazja do nauki. Popychają dziecko w stronę fantazji o zemście, przez co nie jest w stanie skupić się na leżącym w zasięgu ręki rozwiązaniu problemu. Prawdziwe alternatywy dla kary to metody, które pomogą dziecku uczyć się i dojrzewać w zdrowy sposób. Nie ma większej radości w życiu niż pozwolić naszemu dziecku nauczyć nas, jak powinna wyglądać miłość.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

ZBUDUJ BLISKĄ RELACJĘ ZE SWOIM DZIECKIEM

Książka, dzięki której lepiej zrozumiesz potrzeby i emocje małego dziecka oraz dowiesz się, jak budować bezpieczną relację BEZ KAR – opartą na zaufaniu.

KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIA NA LEPSZE

22 alternatywy dla kary, które przekazują pozytywną, pełną miłości informację

  1. Zapobiegaj niepożądanym zachowaniom poprzez zaspokajanie potrzeb dziecka, gdy tylko zostaną one zasygnalizowane.
  2. Zadbaj o bezpieczne, przyjazne dziecku otoczenie. Nie ma sensu zostawiać w zasięgu malucha cennych przedmiotów, lepiej schować je do czasu, gdy dziecko będzie na tyle duże, by traktować je ostrożnie.
  3. Ustal „złotą regułę”. Zastanów się, w jaki sposób ty chciałbyś być traktowany w podobnych okolicznościach. Ludzka natura to ludzka natura – bez względu na wiek.
  4. Okaż empatię w stosunku do dziecięcych uczuć. Nawet jeśli zachowanie dziecka wydaje ci się nielogiczne, jego powody są dla niego ważne. Postawa: „Wydajesz się smutny”  jest właściwym punktem wyjścia, aby pokazać, że jesteś po stronie dziecka.
  5. Szanuj uczucia swojego dziecka, aby wiedziało, że je rozumiesz i troszczysz się o nie, oraz że nigdy nie zostanie odrzucone, bez względu na to, jakie emocje odczuwa. Np: „Ja także się tego bałam/em gdy byłam/em mała/y”.
  6. Poznaj ukryte przyczyny, które kryją się za konkretnym zachowaniem. Jeśli karzesz samo zachowanie, to niezaspokojone potrzeby będą szukały innych dróg realizacji. Pytanie w rodzaju: „Jesteś niezadowolony, bo zbyt wiele czasu rozmawiałam dziś przez telefon? Masz ochotę na wspólny spacer?” pomogą dziecku czuć się kochane i rozumiane.
  7. Kiedy tylko to możliwe, staraj się wybierać rozwiązania, w których wygrywają obie strony.
  8. Upewniaj swoje dziecko, że jest kochane i doceniane. Tak zwane „złe zachowanie” jest często wołaniem o miłość i uwagę wyrażonym w niefortunny sposób. Ale gdyby dziecko potrafiło zachować się w dojrzalszy sposób, zapewne tak by zrobiło.
  9. Postaraj się odwrócić uwagę od sytuacji, które są zbyt trudne do rozwiązania na gorąco: „Zróbmy sobie przerwę. Co chciałbyś zrobić zamiast tego?”
  10. Bądź pewien, że ty i dziecko dobrze się odżywiacie w ciągu dnia, tak aby wasz poziom cukru nie spadał. Pomogą w tym małe przekąski. Głód to mocny stresor.
  11. Oddychaj! W trakcie sytuacji stresowych potrzebujemy dużo tlenu, ale mamy tendencję do płytkiego oddychania. Już kilka głębszych wdechów pozwoli ci się uspokoić i rozjaśni umysł.
  12. Nie oczekujemy, że samochód zapali bez paliwa, dlatego nie powinniśmy oczekiwać, że dziecko będzie dobrze funkcjonować, gdy jego zbiornik emocjonalny jest pusty. Daj dziecku trzy rzeczy, które są niezbędne, aby jego bak był pełen: kontakt wzrokowy, delikatny dotyk i niepodzielną uwagę.
  13. Rumianek działa bardzo relaksująco – zarówno na dzieci, jak i dorosłych.Wypity na godzinę przed spaniem przez mamę karmiącą podziała korzystnie także na dziecko. Starsze dzieci mogą polubić mrożoną herbatę z rumianku lub rumiankowe lizaki.
  14. Zadbaj o wspólne wypady z dzieckiem. Zmiana otoczenia – nawet na chwilę – może bardzo korzystnie wpłynąć na wasze relacje.
  15. Przygotuj sobie specjalne fiszki, na których zapiszesz inspirujące zdania lub hasła, które dodadzą ci odwagi.
  16. Masaż wykonany przed snem pozwoli dziecku spać głębiej, pozwalając na lepszy wypoczynek i dając więcej energii na dzień następny.
  17. Daj dziecku wybór. Dobrze jest czuć, że ma się coś do powiedzenia. Pozwól mu wybierać, nawet w kwestiach pozornie nieistotnych („Wolisz kubek czerwony czy niebieski?”), da mu to poczucie, że kieruje swoim życiem, zwłaszcza jeśli musi sobie radzić ze zmianami.
  18. Spróbuj szeptać. Gdy napięcie jest wysokie, szept przykuje uwagę dziecka, a jednocześnie uspokoi rodzica.
  19. Daj dziecku czas. Zachowanie takie jak: „Daj mi znać gdy będziesz mógł podzielić się zabawką/ dać się zapiąć w foteliku/założyć kurtkę” da dziecku poczucie autonomii i ułatwi współpracę.
  20. Daj czas sobie. Policz do dziesięciu (w ciszy) lub poproś o chwilę czasu („Nie wiem, co powiedzieć. Pozwól mi to przemyśleć”). Czasami potrzebujemy chwili, by nasz umysł się rozjaśnił i by spojrzeć na rzeczy bardziej obiektywnie.
  21. Dzieci przetwarzają nasze słowa na obraz. „Zwolnij” zadziała lepiej niż „nie biegaj”.  Pierwsze zdanie każe zwolnić, drugie obrazuje, że ktoś biegnie (przeczenie jest zbyt abstrakcyjne). Także konkretna prośba: „Odłóż szklankę”, będzie skuteczniejsza niż ogólne: „Uważaj!”.
  22. Zapytaj siebie: „Czy w przyszłości będę w stanie się z tego śmiać?”.  Jeśli tak, to czemu nie teraz?  Stwórz wspomnienie, które chciałbyś mieć, gdy za jakiś czas wrócisz do tego dnia.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Szanujący rodzice, szanujące dzieci
32,10 PLN
Jak zrozumieć się w rodzinie
34 PLN

To są sposoby, które pomogą nam uzyskać współpracę w danej chwili.  Ale największą satysfakcję daje relacja oparta na miłości i zaufaniu – na całe życie.

Tłumaczenie: naturalchild.org

The post 22 alternatywy dla kary appeared first on NATULI - dzieci są ważne.