Skip to content

Jak zrobić ekowarzywnik – w mieszkaniu, na balkonie, w ogrodzie?

Jak zrobić ekowarzywnik w mieszkaniu?

Kilka doniczek po kwiatach wypełniamy ziemią, wsadzamy cebulki (najlepiej dużą  „dymkę” kupioną w sklepach z nasionami) lub sadzonki ziół, podlewamy wodą i stawiamy na parapecie południowego okna. Możemy zasadzić np. szczypiorek, koper, bazylię, oregano, tymianek, rukolę, miętę pieprzową, kolendrę, melisę, słonecznik.

W sklepach ze zdrową żywnością kupujemy tacki do produkcji kiełków. Rozsypujemy nasiona (np. rzodkiewki, fasoli mung, koniczyny), na dno wlewamy trochę wody i też stawiamy na parapecie. Pamiętajmy o podlewaniu roślin wodą o temperaturze pokojowej. W mini ogródku  szybko się zazieleni, a szczypiorek i kiełki będą wspaniałym dodatkiem do śniadania.

Jak zrobić ekowarzywnik na balkonie?

Jeżeli mamy balkon lub werandę nasz areał upraw wyraźnie może się powiększyć. Wykorzystajmy duże donice po kwiatach lub skrzynie. Ziemię, najlepiej kompostową, kupujemy w sklepie ogrodniczym. Rośliny możemy siać i sadzić, gdy temperatura w nocy wzrośnie powyżej zera.

Co uprawiać:

  • sałata i rzodkiewka nie wymagają głębokich donic, więc można je posiać nawet w płytkich skrzynkach
  • jeśli zdecydujemy się na uprawę pomidorów, najlepiej wybrać gatunek koktajlowy – zakupione sadzonki sadzimy w głębokich doniczkach
  • w donicy możemy również posiać groszek. Kilka ziarnek wsadzamy w ziemię i wbijamy przy nich 2-3 kijki lub listewki metrowej długości, aby pędy roślin mogły się po nich piąć
  • jeśli odpowiednio wcześnie posadzimy poziomki i truskawki, mamy szansę, że zaowocują w tym roku.

Doniczki to także miejsce na posadzenie rozmaitych ziół, jak np. mięta, kolendra, tymianek, rozmaryn i bazylia. Zioła nie są zbyt wymagające, a rozmaryn i tymianek po sezonie możemy przenieść do mieszkania, postawić w słonecznym miejscu i cieszyć się nimi okrągły rok.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
Mama na roślinach

Książka obala wiele mitów narosłych wokół weganizmu i przekonuje, że zbilansowana roślinna dieta jest bezpieczna na każdym etapie życia – także podczas ciąży i karmienia piersią. „Mama na roślinach” to przewodnik po wegańskim macierzyństwie – od dnia, kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, do pierwszych miesięcy po narodzinach dziecka.

Zobacz więcej

Jak zrobić ekowarzywnik w ogrodzie?

Nawet w niewielkim ogrodzie znajdzie się miejsce na grządkę warzywną i krzew owocowy. Dobrze jest narysować plan ogrodu i zaznaczyć istniejące drzewa, krzewy oraz obszar przewidziany na warzywnik. Wybór roślin ozdobnych jest dzisiaj większy niż kiedykolwiek,  należy więc wyeksponować nimi wszystkie ulubione miejsca, a warzywnik umiejscowić nieco z boku.

Pamiętajmy, że najlepsze plony osiągniemy w nasłonecznionej części ogrodu. Ze względów estetycznych  można posadzić warzywa w drewnianych skrzyniach, które nadadzą naszemu warzywnikowi atrakcyjny wygląd oraz ułatwią dostęp do roślin z każdej strony.

Wielkość warzywnika zależeć będzie od naszych potrzeb, ilości wolnego czasu oraz wielkości ogrodu. Na początek, nawet dwie grządki lub skrzynie wystarczą, abyśmy w sezonie mogli skosztować własnych, pysznych warzyw i owoców.

Jeżeli natomiast chcielibyśmy mieć do nich dostęp na co dzień, a po sezonie, przygotować z nich przetwory, wówczas warzywnik powinien być znacznie większy. Dla kilkuosobowej rodziny powinien zajmować ok. 30 metrów kwadratowych. Na takim obszarze możemy umieścić 6 grządek oraz szklarnię.
Takiemu warzywnikowi będzie trzeba poświęcić znacznie więcej czasu, ale z dużym prawdopodobieństwem pokochamy to zajęcie i docenimy nasz wysiłek, kiedy pojawią się pierwsze plony. Na naszych talerzach zawsze będą świeże owoce i warzywa prosto z własnego ogrodu, a do gotowania będziemy mogli używać świeżych ziół.

Posiadanie własnego warzywnika powinno nas również zachęcić do założenia kompostownika. Najlepiej zrobić to w ocienionym miejscu, np. pod dużym drzewem. Wrzucamy tam odpadki organiczne z kuchni i ogrodu, spadające liście, skoszoną trawę, przycięte gałęzie drzew i owoców. Dzięki kompostowi będziemy mogli użyźniać naszą glebę w naturalny sposób, bez konieczności dodatkowego nawożenia.

Foto: flikr.com/stvno

The post Jak zrobić ekowarzywnik – w mieszkaniu, na balkonie, w ogrodzie? appeared first on NATULI - dzieci są ważne.