Skip to content

Skąd wiadomo, że zaczyna się poród?

Termin porodu

Termin porodu wpisany do karty ciąży to nie dzień, w którym urodzi się dziecko! Data wyznacza jedynie środkowy dzień przedziału, w którym poród uważany jest za poród „o czasie” – czyli całe długie 5 tygodni – od końca 37 do ukończenia 42 tygodnia ciąży.

Praktyka uczy, że większość oczekujących mam z rosnącymi emocjami zbliża się do daty terminu porodu. Nic dziwnego, przecież czeka je bardzo ważne życiowe wydarzenie. Do tego we znaki dają się dolegliwości ciążowe i własna niecierpliwość. Dodatkowym obciążeniem bywa to, że często medycy traktują wpisaną do karty ciąży datę jako ostateczną i – w zależności od przyjętego w danym miejscu sposobu postępowania – krótko po jej minięciu zaczynają naciskać na indukcję porodu lub hospitalizację. Nadspodziewanie trudna okazuje się też konieczność częstego odpowiadania na telefony wszystkich, którzy chcą wiedzieć, czy można już gratulować udanego porodu. 

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Poród naturalny

34 PLN

Zaufaj sobie i swojemu ciału. Przygotuj się, oddychaj, zaufaj. Książka, która umożliwia świadome przygotowanie siebie, partnera oraz środowiska, w którym będziesz rodzić.

Kiedy zbliża się termin porodu:

  • przygotuj wcześniej wszystko, co potrzebne do porodu (listę dostaniesz w szkole rodzenia, od swojej położnej lub znajdziesz na stronie szpitala, który wybrałaś),
  • nastaw się na to, że maluch przyjdzie na świat po terminie – jeśli zdarzy się inaczej, będzie to niespodzianka,
  • zaufaj sobie – dałaś radę donosić ciążę do terminu, masz więc dowód, że Twój organizm wie, co robi; będzie też prawdopodobnie wiedział, kiedy wydać dziecko na świat,
  • omów wcześniej z lekarzem/położną, jaki jest ich stosunek do sytuacji, kiedy dziecko nie rodzi się w terminie. Spytaj o to, jakie postępowanie rekomendują, i negocjuj, jeśli chciałabyś czegoś innego. Nieuzasadniona medycznie indukcja porodu jest ze szkodą dla dziecka i matki,
  • wycisz telefon na większość dnia i oddzwaniaj tylko do tych osób, z którymi chcesz rozmawiać. Reszcie odsyłaj standardową wiadomość, np. Jeszcze czekam, mam się dobrze. Dam znać, jak się urodzi,
  • odmawiaj słuchania opowieści: „A moja kuzynka przenosiła 5 dni i…”. Pamiętaj, że ciąża przenoszona to nie to samo co przeterminowana,
  • umów się z przyjaciółmi, pójdź na spacer, poleż w wannie, idź do kina, poczytaj książkę – zadbaj o to, żeby miło spędzać czas na zajęciach, które lubisz, rozkoszuj się tym. Szansa, żeby poświęcić sobie samej dużo czasu i uwagi, może nie powtórzyć się przez pewien okres.

Wiele kobiet, pomimo przygotowania do porodu, odczuwa przed nim tremę, a czasem lęk. To całkiem normalne: każda duża zmiana, niezależnie od tego – czy w naszym mniemaniu dobra, czy zła – jest źródłem stresu i może budzić opór. Związane z tym emocje są wspólnym doświadczeniem milionów kobiet na całym świecie.

Czytasz NATULI dzieci są ważne… i słusznie.

Oprócz pisania tekstów, wydajemy książki oraz prowadzimy księgarnię internetową – dla rodziców i dzieci.

Oznaki zbliżającego się porodu

„Skąd będę wiedziała, że zaczął się poród?” – to pytanie we wszelkich możliwych wariacjach zadają sobie i wszystkim, którzy są skłonni ich wysłuchać, kobiety oczekujące dziecka. W jakiś sposób jest ono znakiem naszych czasów, podsumowuje nasz stosunek do świata i własnego ciała. Nie bardzo wierzymy temu, co same czujemy, a zwykle mało mamy w otoczeniu zaufanych, doświadczonych kobiet, do których mogłybyśmy się zwrócić, bo więzi społeczne są zupełnie inne niż kiedyś. Szukamy zatem profesjonalistów, ekspertów, którzy pomogą nam zinterpretować różne sygnały płynące z naszego ciała, co niejednokrotnie jeszcze bardziej zmniejsza wiarę we własny osąd. Często także najpowszechniejsze obecnie miejsce rodzenia, czyli szpital, powoduje, że w kobietach budzą się dodatkowe emocje; chcą bowiem sprostać oczekiwaniom i nie usłyszeć już na izbie przyjęć: „A czemu przyszła pani dopiero teraz?!” lub odwrotnie: „Ale tutaj, kochana, jeszcze nic się nie dzieje…”.

Pod koniec ciąży ciało kobiety często z trudem znosi obciążenie, jakim jest pełna macica. Wystarczy uzmysłowić sobie, że jest to dodatkowe 5–6 kg noszone przed sobą, w dodatku w taki sposób, że przemieszczone są narządy jamy brzusznej i uniesiona przepona. Efektem są m.in.: utrudnione oddychanie, kłopoty żołądkowe (np. zgaga), bóle kręgosłupa oraz repertuar różnych innych niewygód, które zna każda ciężarna. 

Naturalnym jest, że kobieta w okresie przedporodowym skupiona jest na sygnałach płynących z jej ciała i że potrafi je nazwać, choć nie zawsze zinterpretować. Przyjrzyjmy się więc zmianom, które zapowiadają, że poród jest blisko.

Poród się zbliża

Obniżenie się dziecka w kanale rodnym

Kiedy dziecko postanawia ustawić się w pozycji startowej i wstawia się główką do wchodu, mama czuje różnicę: łatwiej się jej oddycha, żołądek pracuje prawie normalnie, za to pojawiają się ucisk w okolicy spojenia łonowego i częste parcie na mocz. Brzuch zmienia swój kształt, na jego górnej części (czyli w okolicy dna macicy) można ustawić kubek z herbatką (np. z liści malin), za to szerzej robi się po bokach talii. U kobiet rodzących po raz pierwszy dzieci wstawiają się do kanału rodnego ok. 2 tygodni przed porodem, a u mam, które już rodziły – kilka dni przed, a czasem na samym początku porodu.Część kobiet odczuwa też w ostatnich tygodniach ciążenie ku kroczu oraz ciągnące bóle wewnętrznej części ud. Jakby tego było mało, może się pojawić dyskomfort w dolnej części kręgosłupa, okolicy spojenia łonowego i stawów biodrowych, przez co poruszanie się jest trudniejsze. Wszystko to świadczy o przemieszczeniu się dziecka ku kanałowi rodnemu i jest zapowiedzią porodu.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa (nazywane też przepowiadającymi), które pojawiają się często już od połowy ciąży, nasilają się. To odczuwalne twardnienie macicy, opisywane przez kobiety określeniem „brzuch jak kamień”. Skurcze te mogą być regularne, trwać powyżej minuty, mogą nawet dawać odczucia bólowe, szczególnie nad spojeniem łonowym i w dolnym odcinku kręgosłupa. Od skurczów porodowych różnią je dwie podstawowe cechy: nie nasilają się i nie są z nimi związane inne objawy cechujące początek porodu.

Dojrzewanie szyjki macicy

Może je rozpoznać położna lub lekarz, ale kobiety, które same badały wcześniej szyjkę, bez problemu zorientują się, że stopniowo zmienia ona pozycję, ustawiając się w osi pochwy (w ciąży jest mniej dostępna, umiejscowiona od strony kości krzyżowej i często w takiej pozycji, że trudno jej dosięgnąć). Dodatkowo robi się miękka, coraz krótsza, a nawet pojawia się niewielkie rozwarcie. To ostatnie najczęściej u kobiet, które już rodziły. Jeśli szyjka się rozwiera, wysuwa się z niej czop śluzowy.

Utrata wagi

Nieduża, zwykle 1–2 kg, związana przede wszystkim z wahaniami poziomu hormonów. Organizm chętnie pozbywa się nadmiaru zgromadzonych płynów, stąd częste oddawanie moczu. Bywa uciążliwe, bo pojemność pęcherza moczowego jest ograniczona. Wskutek działania prostaglandyny mogą się pojawić częstsze i luźniejsze stolce. 

Wydzielina z pochwy

Może być bardzo obfita, wodnista. Bywa, że matka sądzi, że sączą się wody płodowe. Dobrym rozwiązaniem jest w takim wypadku użycie aptecznego testu, który na podstawie pH wydzieliny pochwowej i wód płodowych różnicuje je.

Ruchy dziecka

Pod koniec ciąży zmienia się zwykle ich charakter. Dziecko mniej intensywnie się rusza, raczej mości się i przeciąga.

Obniżenie nastroju

Związane z przestrajaniem się układu dokrewnego mamy – spada poziom hormonów nadzorujących ciążę, a poziom tych potrzebnych podczas porodu dopiero wzrasta. Kobieta, która dotychczas była spokojna, może zacząć odczuwać niepokój, obawiać się, że nie poradzi sobie podczas porodu, boi się o dziecko. To przejściowy stan ustępujący wraz ze wzrostem poziomu oksytocyny, której ilość będzie sukcesywnie rosła. Przed samym rozpoczęciem porodu stan emocji zazwyczaj wraca do normy.

Lista jest spora, nie jest to jednak program obowiązkowy i dobrą wiadomością jest to, że także kobiety, które nie odczuwają wszystkich wymienionych objawów, albo identyfikują u siebie tylko niektóre, i tak urodzą.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Poród naturalny 
34 PLN
Karmienie piersią 
34 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko 
35 PLN

Poród prawdopodobnie w ciągu najbliższych 48 godz.

Skurcze

Zmienia się ich charakter, zaczynają być mocniej odczuwalne, szczególnie nad spojeniem łonowym lub/i w okolicy krzyżowej. Skurcz zaczyna się od dna macicy, czyli brzuch twardnieje od góry do dołu. Skurczom towarzyszy uczucie rozpierania. Intensywność doznań rośnie przez pewien czas (często przez godzinę lub dłużej), a potem stopniowo maleje. Zmiana pozycji ciała lub odpoczynek (szczególnie w wannie) powoduje ich wyciszenie.

Szyjka macicy

Dojrzewanie szyjki postępuje. Przed samym porodem szyjka jest już krótka (np. ma 1 cm długości), a nawet bywa całkiem zgładzona. Dojrzała szyjka macicy zwykle jest łatwiej wyczuwalna w badaniu, ponieważ często znajduje się na wprost kanału pochwy. Konsystencja w dotyku jest inna niż jeszcze kilka dni wcześniej – szyjka jest miększa i rozciągliwa. U kobiet, które już rodziły, pojawia się rozwarcie.

Objawy gastryczne

U wielu kobiet, szczególnie tych, które miały dolegliwości przewodu pokarmowego towarzyszące pojawieniu się miesiączki, krótko przed porodem mogą pojawić się nudności, wymioty i/lub biegunka. Oczyszczanie się jelit działa korzystnie, ponieważ ich intensywna praca pobudza do skurczów macicę.

Plamienie

Mocniejsze niż dotąd skurcze, które rozwierają i skracają szyjkę macicy, mogą doprowadzić do pękania drobnych naczynek krwionośnych. Pojawia się wtedy plamienie: czasem jest to kilka kropel jasnej krwi, czasem brudzenie przypominające rozpoczynającą się miesiączkę, a niekiedy śluz z pasemkami świeżej, czerwonej krwi. Wszystkie te objawy są prawidłowe i nie powinny budzić niepokoju. Jeśli krwawienie jest większe, należy się skonsultować z profesjonalistą.

Sączenie się wód płodowych

Oznacza, że poród zacznie się niebawem. Kiedy płyn owodniowy jest przejrzysty, mama nie jest nosicielką GBS (bakterii o nazwie Streptococcus agalactiae bytującej m.in. w drogach rodnych, potencjalnie niebezpiecznej dla dziecka), a dziecko zachowuje się podobnie jak w ostatnich dniach, nie jest konieczne natychmiastowe udanie się do szpitala. Matka (więc i dziecko) ma swoistą odporność na bakterie żyjące w środowisku domowym, więc to dom jest bezpieczniejszym miejscem oczekiwania na narodziny niż szpital. Jeśli akcja skurczowa nie pojawi się samoistnie w ciągu kilku godzin, należy skonsultować się z położną lub lekarzem.

Efekty specjalne

Bezpośrednio przed porodem, prawdopodobnie na skutek intensywnie zachodzących zmian hormonalnych, wiele kobiet odczuwa coś w rodzaju efektów specjalnych. Najczęściej jest to nadzwyczajny przypływ energii, poczucie większej pewności siebie. Czasem pojawia się zwiększona wrażliwość na bodźce zewnętrzne (szczególnie światło i dźwięki).

The post Skąd wiadomo, że zaczyna się poród? appeared first on NATULI - dzieci są ważne.