Skip to content

Żeby dzieci nie były zbyt czyste, czyli 4 mity na temat kąpieli

Zmierzenie się z nimi pozwala nabrać nieco dystansu i spojrzeć na kwestię kąpieli z większym luzem. Bo najważniejsze, to spokój. Gdy rodzice są wyluzowani, dziecko czuje się bezpiecznie i z większą ufnością podchodzi do nowych doświadczeń.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Poród naturalny

34 PLN

Zaufaj sobie i swojemu ciału. Przygotuj się, oddychaj, zaufaj. Książka, która umożliwia świadome przygotowanie siebie, partnera oraz środowiska, w którym będziesz rodzić.

Mit 1: Noworodka należy wykąpać zaraz po porodzie

Całe szczęście takie praktyki coraz częściej odchodzą do lamusa. Istnieje bowiem cała masa powodów, by tego nie robić! Dzieci rodzą się z naturalną ochroną skóry, zwaną mazią płodową, która ma właściwości immunologiczne i chroni je przed kontaktem z zakażeniami, co jest szczególnie ważne, gdy rodzimy dziecko w warunkach szpitalnych. Wątpliwości budzi również pomysł odbierania mamie dziecka zaraz po porodzie, w celu wykąpania. Po narodzinach maluch potrzebuje bowiem być blisko mamy i jej piersi. Kąpiel zdecydowanie może poczekać, szczególnie że oddzielone od mamy dziecko wrzucone do wody, odczuwa z tego powodu silny stres. Z pierwszą kąpielą można poczekać nawet dwa tygodnie po urodzeniu!

Warto jeszcze przeczytać:


Mit 2: Dziecko należy kąpać codziennie

Nie zawsze jest to dobry pomysł, szczególnie że po kąpieli mogą nasilać się różne reakcje alergiczne skóry. Zdaniem niektórych badaczy, zbytnia czystość może nam również szkodzić. Wszystko ze względu na drobnoustroje i bakterie, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i ochrony przed niebezpiecznymi patogenami. Kąpiel wszystkie je zmywa. Jak często zatem kąpać? Zdania są podzielone. American Academy od Dermatology zaleca dzieci w wieku do 11 miesięcy kąpać nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu.

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Mit 3: Najważniejsze są specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji skóry noworodków

To prawda, że odpowiednie kosmetyki są ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to, czy poza napisem na etykiecie „przeznaczone dla niemowląt” charakteryzuje je bezpieczny skład, czyli taki, który jest jak najbardziej naturalny. Do pielęgnacji wrażliwej i wyjątkowo delikatnej skóry niemowląt idealnie nadają się kosmetyki ekologiczne. Ale kąpać można również w krochmalu, który działa jak naturalne emolienty, czyli preparaty zawierające substancje chroniące przed utratą wilgoci. Równie dobrym pomysłem jest mycie malucha za pomocą myjki i letniej wody z dodatkiem mleka matki. Dostarcza ono bowiem skórze malucha odpowiednich witamin, minerałów, składników odżywczych, zapobiega alergiom i leczy podrażnienia skóry, zapewniając jej dodatkową warstwę ochronną.

Warto jeszcze przeczytać:


JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim
35 PLN Z KODEM “CC10” -10%
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Zamiast wychowania
31 PLN

Mit 4: Niemowlę po kąpieli trzeba smarować oliwką bądź balsamem

Kiedy dziecko zostaje umyte z mazi płodowej, zaczyna się naturalny proces dojrzewania skóry, który polega m.in. na wysuszaniu i złuszczaniu. Nie należy jej wtedy sztucznie nawilżać, ale pozwolić się złuszczyć. W ten sposób wspomagany naturalny proces polegający na tym, że skóra zaczyna produkować własne tłuszcze, niezbędne dla ochrony przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Codzienne dostarczanie skórze tłuszczów z zewnątrz (poprzez oliwienie po kąpieli) powoduje, że skóra coraz bardziej się wysusza. Koło się zamyka i pojawia się potrzeba codziennego oliwienia. Tymczasem naturalną oliwkę wystarczy stosować jedynie raz w tygodniu po kąpieli lub częściej, kiedy masujemy dziecko a następnie kąpiemy je po masażu.

Przeczytaj: Co wchodzi w skład gotowych oliwek dla dzieciMasaż Shantala – po co masować dziecko?

The post Żeby dzieci nie były zbyt czyste, czyli 4 mity na temat kąpieli appeared first on NATULI - dzieci są ważne.