Skip to content

Odchudzanie po porodzie? Spokojnie! Twoje ciało wie, co robi

1. Zapomnij o restrykcyjnym odchudzaniu

Dieta odchudzająca to ostatnia rzecz, której potrzebuje nasze ciało tuż po porodzie. Podobnie jest z obciążającymi ćwiczeniami, o czym nie bez powodu przypominają położne, ginekolodzy i cała rzesza ekspertów. Zamiast katować się dietami cud, pomyśl o swoim ciele jak o części siebie, która w tym okresie wyjątkowo potrzebuje energii – by móc mierzyć się z nowymi wyzwaniami, stresem i walką z infekcjami. To dlatego dieta świeżo upieczonej mamy powinna być odpowiednio zbilansowana, oparta na świeżych, sezonowych produktach i jak najmniej przetworzona. Jedzenie to twoje paliwo. Jeśli będzie ono dobrej jakości, będziesz miała siłę, by sprostać trudnościom dnia codziennego i szybciej wrócisz do formy.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

książki dla rodziców

Ciało kobiety, mądrość kobiety 

NAJWAŻNIEJSZA KSIĄŻKA W ŻYCIU KOBIETY

Ekscytująca podróż przez kobiecość w wymiarze fizycznym i duchowym. Książka, która na zawsze zmieni twoje życie, sprawiając, że inaczej spojrzysz na swoje ciało i zrozumiesz zachodzące w nim procesy, a także poczujesz przepływającą przez ciebie energię oraz odmienisz swoje relacje z samą sobą i ze swoim otoczeniem.

2. Karm piersią!

Im dłużej karmisz piersią, tym bardziej tracisz na wadze. Ale – i tu powrót do punktu pierwszego – uważaj na to, co spożywasz podczas karmienia. Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów i czuć się zdrowo, postaw na zdrową dietę. W tym miejscu warto zaznaczyć, że matka karmiąca może jeść wszystko. Od niej jednak zależy, czy będą to rzeczy dobrej jakości.

Podczas karmienia piersią w naszym organizmie uwalniana jest prolaktyna, czyli hormon stymulujący produkcję mleka, ale też odpowiadający za uczucie głodu. Kiedy karmisz – czujesz wzmożony apetyt. Od ciebie zależy, po co sięgniesz, by go zaspokoić.

Pamiętaj o tym, że:

  • tłuszcz odkładający się w naszych biodrach i udach podczas ciąży zużywany jest do produkcji mleka po porodzie*,
  • karmiąc spalasz nawet 500 kcal dziennie (dlatego wzmożony apetyt nie jest przeszkodą w powrocie do formy!)**,
  • podczas naturalnego karmienia szybciej obkurcza się macica, co dodatkowo korzystnie wpływa na zmniejszenie obwodu talii i brzucha.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Noszenie dzieci
34 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Rozwój seksualny dzieci
27 PLN 20% taniej

3. Postaw na regularność

Jedz regularnie, to znaczy mniej więcej w podobnych godzinach. Zachowaj przy tym 3–4-godzinne odstępy między posiłkami i jedz około 5–6 razy dziennie. Staraj się nie podjadać między posiłkami, choć – jeśli poczujesz głód – nie ignoruj go. To sygnał twojego organizmu, który oznacza, że możesz potrzebować więcej energii. Jeśli tylko oduczysz się pochłaniania byle czego, z pewnością zapanujesz nad swoją wagą.

4. Spaceruj!

To, że w pierwszych tygodniach po porodzie nie jest wskazane wykonywanie wymagających ćwiczeń, nie oznacza, by zrezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej i zalec na kanapie. Bezpiecznym i skutecznym sposobem na zaktywizowanie ciała są spacery – z maluchem w wózku lub chuście. Nie tylko dotlenisz swój (i dziecka) mózg, ale też zregenerujesz ciało po porodzie i wprowadzisz rytuał spacerowy do swojego życia.

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

5. Skup się na oddechu

Aktywne oddychanie angażuje przeponę, czyli mięsień umiejscowiony między jamą brzuszną a żebrami. Oddychając aktywnie, a więc w taki sposób, by pracowała przepona, lepiej dotleniamy cały nasz organizm, co usprawnia proces spalania tłuszczu i dodaje energii.

The post Odchudzanie po porodzie? Spokojnie! Twoje ciało wie, co robi appeared first on NATULI - dzieci są ważne.