Skip to content

Gdzie szukać pomocy po poronieniu?

Czasami najtrudniej przed samą, samym sobą odkryć, że potrzebujemy pomóc. Czasami pierwszym krokiem jest wyparcie. Udawanie, że tematu nie ma. Po czym BÓL dopada w najmniej oczekiwanej sytuacji.

Tutaj pragnę przybliżyć miejsca i instytucje, które wspierają po poronieniu, utracie, porodzie martwego dziecka. Bądź osoby bliskie, które nie radzą sobie ze stratą innej osoby. Zawiłe. Takimi osobami są na przykład partnerzy, mężczyźni.

Fundacje, w których wsparcie może znaleźć osoba po poronieniu

—–

Fundacja NAGLE SAMI wspieramy osoby z doświadczeniem poronienia i straty okołoporodowej. Niedługo rusza grupa dla kobiet, które przeżyły taką utratę. Prowadzimy też konsultacje i terapię indywidualną.

Zapoznaj się ze stroną Fundacji http://naglesami.org.pl

Fundacja NAGLE SAMI organizuje 20.10 webinar dla osób, które chcą wiedzieć jak wspierać bliskich w obliczu straty. Poprosiłam Anię Bajkowską by powiedziała kilka słów od siebie:

“Podczas webinarium opowiem o tym, w jaki sposób możemy wesprzeć bliskich, którzy przeżywają stratę. Osoby, które doświadczyły poronienia często mierzą się z poczuciem osamotnienia, brakiem zrozumienia w najbliższym otoczeniu, czy nawet brakiem przyzwolenia na odczuwane emocje.
Chciałabym by mogło się to zmienić. Wierzę, że czasami wystarczy powiedzieć „Jestem tu dla Ciebie” i po prostu być. Obecność i gotowość do towarzyszenia znaczą niekiedy więcej, niż tysiąc słów.”

Zapisy na webinar: https://www.facebook.com/events/1038200419964693/

—-
Fundacja Evangelium Vitae
http://fev.wroclaw.pl/dla-rodzicow-po-stracie/

—-
Fundacja Donum Vitae
http://fundacja.donumvitae.pl

—–
Fundacja Ernesta
https://fundacjaernesta.pl/kontakt/

—–
Fundacja Tęczowy Kocyk – https://www.facebook.com/teczowykocyk/

Lista terapeutów pomagająca po poronieniu

Terapeuci, którzy zostali wymienieni jak zbierałam informacje do tego artykułu:

Online:

Sylwia Miller – psycholog, psychoterapeuta terapia indywidualna oraz terapia dla par https://sylwiamiller.pl

Warszawa:
psychoterapeuta Marta Karpinska- Krauze pracuje z kobietami po stratach

Łomianki, Internet:
Joanna Frejus – znajdziesz ją tutaj: https://www.centrumwsparcialomianki.pl oraz https://www.facebook.com/omatkodepresja/

Warszawa:

Annę Bajkowska – http://www.psychoterapia-gestalt.waw.pl To nie tylko certyfikowana terapeutka o pięknej duszy, ale ma ogromny dorobek zawodowy i warsztat w temacie straty, w tym straty okołoporodowej oraz poronienia. Wielokrotnie wypowiada się w mediach jako ekspert w tym temacie. Prowadzi szkolenia dla innych terapeutów. Prowadziła też warsztaty m.in.dla studentów i kadry uniwersytetu medycznego.
Od lat współpracuje z Fundacją Nagle Sami, która zajmuje się tym delikatnym i trudnym tematem żałoby.
Gorąco polecam i proszę śmiało polecać wszystkim, którzy potrzebują wsparcia ❤️

Jeśli wciąż szukasz psychoterapeuty, do którego chcesz się zgłosić, to możesz poszukać na https://www.znanylekarz.pl

Pamiętaj pierwsza rozmowa jest zapoznawcza, bywa, że pierwsze spotkania, to budowanie zaufania do terapeuty.

Kilka słów od psychologa pracującego z osobami w kryzysie:

Jedna z pośród ponad tysiąca historii naszych pacjentów, doczekała się publikacji, niech zachęci innych: (https://www.hellozdrowie.pl/bliskosc-leczy-a-srodowiskowe-centra-zdrowia-psychicznego-ratuja-zycie-doswiadczylam-tego-na-wlasnej-skorze/)

Gorąco dopinguję: Bądź swoim przyjacielem – zaopiekuj się sobą pod okiem specjalistów w przyjaznych warunkach, w swoim środowisku.

Tu apelujemy również o wsparcie petycji, gdyż Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego został zahamowany w związku z COVID-19 i nie wiadomo czy będzie kontynuowany. Od decyzji Ministerstwa Zdrowia zależy przyszłość transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanej na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego, w Centrach Zdrowia Psychicznego.
https://www.petycjeonline.com/w_sprawie_przyszoci_centrow_zdrowia_psychicznego

Sylwia Izabela Pietraczyk, psycholog pracujący z osobami w kryzysie, w depresji, z trudnościami związanymi z rodzicielstwem, partnerstwem, życiem zawodowym, trener umiejętności miękkich i facylitator grup kreatywnych CPS, badacz z zakresu twórczego macierzyństwa, dla młodych kobiet prowadzi zajęcia gdzie, odkrywają one drogę do swojej kobiecej mocy. Emanuje empatią jednak jaskrawiej zapałem do poszukiwania skutecznych rozwiązań, również niestandardowych.

Inne miejsca w Internecie pomagające po poronieniu

Strony pomagające osobom po stracie:
http://www.dlaczego.org.pl
http://www.stratadziecka.pl/
http://dobrzejestnierycz.pl/

—-
Materiały informacyjne, bardzo wartościowe, stworzone z myślą o osobach doświadczających poronienia, staty dziecka:
http://www.gpsk.am.poznan.pl/dla-pacjenta/materialy-informacyjne-dla-pacjentek.html

Krótka Instrukcja: o Poronieniu

Zachęcam do uzupełnienia listy w komentarzu.

Ściskam,
Położna Kasia