Skip to content

Przeziębienie u dzieci – domowe sposoby na katar, kaszel i gorączkę

Dobrze to znamy… Dziecko nagle staje się marudne, traci apetyt i energię. Wkrótce okazuje się, że rośnie mu gorączka, a spada ochota na zabawę. To są najczęściej pierwsze objawy przeziębienia. Wkrótce dołączą do nich kolejne: katar, ból gardła i kaszel. Nasza ekspertka, Alina Małmyszko-Czapkowicz, specjalistka medycyny rodzinnej podpowiada skuteczne domowe sposoby na przeziębienie u dziecka.

Wirus przeziębienia u dziecka – objawy

Przeziębienie to infekcja wirusowa. Do tej pory odkryto jednak nie jeden czy dwa, ale aż ponad 200 wywołujących ją rhinowirusów, koronawirusów i adenowirusów. Choć są one różne, to objawy przeziębienia i przebieg infekcji zwykle są podobne. Choroba może też zacząć się po przemarznięciu, zwłaszcza jeśli maluch spocił się podczas zabawy i przewiał go chłodny wiatr (organizm staje się wówczas bardziej podatny na atak wirusów). W tym przypadku możesz powstrzymać rozwój choroby podając dziecku lek Dulcamara lub Aconitum napellus, zaraz po powrocie do domu. 

Jak zrozumieć się w rodzinie
34 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Rozwój seksualny dzieci
34 PLN

Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka 

Wielu rodziców, zwłaszcza dzieci starszych (przedszkolaków i uczniów), szuka informacji, jak wyleczyć przeziębienie domowymi sposobami. Bardzo często jest to możliwe! Leki na przeziębienie dla dzieci dostępne są bez recepty, jest też wiele naturalnych metod łagodzenia kaszlu czy kataru. Powszechnie znane są także domowe sposoby na przeziębienie takie jak rosół (najlepiej długo gotowany, wzmacnia organizm w walce z przeziębieniem), syrop z cebuli, czosnek, imbir, herbata z malin czy mleko z miodem. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby na przeziębienie nie zawsze sprawią, że unikniemy wizyty u lekarza. Nasza ekspertka doktor Małmyszko-Czapkowicz, podkreśla, że wizyta u pediatry konieczna jest wówczas, gdy choruje malutkie dziecko, w pierwszym roku życia, zwłaszcza jeśli gorączka jest wysoka! 

Jak obniżyć gorączkę domowymi sposobami? 

Gorączka to naturalny mechanizm obronny organizmu, więc nie zawsze warto ją obniżać od razu. Aby obniżyć bardzo wysoką temperaturę (powyżej 39 stopni Celsjusza), pomocne są chłodne okłady na łydki i nadgarstki, herbata malinowa (można pić ją z miodem), z kwiatu lipy (działa napotnie), a nawet herbata z miodem i cytryną. Przy mocno podwyższonej temperaturze pomogą też leki homeopatyczne: Belladonna i Aconitum napellus (gdy temperatura pojawia się nagle i rośnie szybko) albo Bryonia alba (gdy dziecko jest osłabione i odczuwa silne pragnienie).  Kiedy dziecko ma wysoką temperaturę, poci się, a tym samym traci wodę, nie można zapominać o podawaniu mu dużej ilości płynów.

Domowe sposoby na katar

Jednym z najtrudniejszych dla dzieci objawów przeziębienia jest katar. Zatkany nos to bardzo nieprzyjemne uczucie dla dzieci, zwłaszcza dla najmłodszych. Malutkie dzieci oddychają wyłącznie przez nos – w tej sytuacji karmienie piersią jest mocno utrudnione. Starsze często nie potrafią jeszcze wydmuchać z nosa zalegającej w nim wydzieliny, budzą się więc w nocy i nie potrafią ponownie zasnąć. Zatem jak szybko wyleczyć katar? 

Przy katarze ważne jest oczyszczanie nosa. Zwłaszcza, w drugiej fazie infekcji, gdy katar staje się gęsty i zmienia kolor na żółtawy, warto wpuszczać dziecku do każdej dziurki po 2–3 krople soli fizjologicznej, która rozrzedzi wydzielinę (potem łatwiej ją usunąć za pomocą aspiratora). Miejsce nad górną wargą możesz smarować też maścią majerankową, która przyspiesza gojenie podrażnień, a dodatkowo ułatwia oddychanie. Należy także pamiętać o  nawilżaniu pomieszczeń oraz nawadnianiu dużą ilością płynów, np. herbatą dosłodzoną sokiem malinowym. Domowym sposobem na przeziębienie, zwłaszcza kiedy towarzyszy mu silny katar są olejki eteryczne, ułatwiające oddychanie. Można skropić delikatnie (nie za dużo, kroplę lub dwie) ubranko lub kocyk naturalnym olejkiem eterycznym z sosny lub eukaliptusa.

W walce z katarem mogą także pomóc leki homeopatyczne:

  • na początku przeziębienia, zwłaszcza wtedy gdy wydzielina jest rzadka, przezroczysta i kapie z nosa, podrażniając skórę wokół niego – Allium cepa
  • przy katarze wodnistym, ale nie podrażniającym nosa, który sprawia, że się często kicha i to całymi seriami – granulki Nux vomica
  • w kolejnej fazie przeziębienia – Kalium bichromicum. 

Pamiętajmy, że domowe sposoby na przeziębienie – w tym wypadku na katar – nie sprawią, że zniknie on jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale dzięki temu, że udrożnią nos i pozwolą na spokojny sen, poprawią stan zdrowia i dziecka i rodziców.  

Domowe sposoby na kaszel

Kolejnym typowym objawem przeziębienia jest kaszel (wywołany podrażnieniem górnych dróg oddechowych). Postępowanie w tym przypadku zależy w dużej mierze od tego, czy dziecko kaszle sucho czy raczej mokro. Kaszel suchy zazwyczaj pojawia się na początku przeziębienia i często jest męczący, brzmi zaś podobnie do szczekania czy chrypienia. Kaszel mokry pojawia się nieco później, a wraz z nim wydzielina i odgłosy bulgotania czy świszczenia.

Jak leczyć suchy kaszel? 

W przypadku kaszlu również ważne jest nawilżanie powietrza (nawilżacz w pokoju dziecięcym to podstawa!). Sprawdzony domowy sposób na przeziębienie i kaszel to herbatka z ziela tymianku, korzenia lukrecji i ślazu dzikiego (należy wymieszać w równych proporcjach, zalać łyżkę suszu szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem) – posłodzona miodem z pewnością posmakuje wielu maluchom, a przede wszystkim dobrze powleka gardło. W walce z kaszlem można też zastosować inhalacje z dodatkiem soli morskiej. U starszych dzieci warto wykorzystać moc herbat ziołowych – napary z rumianku, szałwii, lipy, czystka lub tymianku. Można także podać tradycyjny syrop z cebuli (pokrojoną cebulę mieszamy z cukrem lub miodem i ewentualnie sokiem z cytryny wraz z imbirem i po 2 dniach otrzymamy pyszny syrop). Nie każde dziecko zechce go wypić, jednak jego zaletą jest to, że możemy go wykorzystać i na kaszel suchy, i na mokry.

Kaszel najczęściej wynika z podrażnienia śluzówki gardła, np. suchym lub zimnym powietrzem. Wówczas można maluchowi podawać co kilka godzin kleik z siemienia lnianego (z dodatkiem soku owocowego smakuje jak kisiel) i lek Rumex crispus. Jednak zdarza się też sytuacja odwrotna – męczący kaszel nasila się w cieple. Wtedy lepiej zadziała lek Coccus cacti. Najtrudniejsze do zniesienia są ataki podczas snu – wybudzają dziecko i trudno jest je opanować. Na takie napady kaszlu, które zaczynają się po położeniu do łóżka (często nawet tylko na popołudniową drzemkę), najskuteczniej zadziała lek Drosera

Mokry kaszel – co robić?

Jak mówi nasza ekspertka – najważniejsze, to go nie powstrzymywać! 

W walce z kaszlem mokrym bardzo pomocne jest oklepywanie pleców, które pomaga dziecku odkrztusić wydzielinę. W pozbywaniu się wydzieliny można dziecku pomagać, podając mu dostępny bez recepty syrop na przeziębienie dla dzieci o działaniu wykrztuśnym. Ważne tylko, by nie stosować go późnym popołudniem (maksymalnie do godz. 17). Tu również pomogą inhalacje, nawilżanie pomieszczeń oraz syrop z cebuli. Zdarza się jednak, że napad kaszlu jest tak silny, że aż powoduje u dziecka aż odruch wymiotny (a nawet wymioty), wówczas dr Małmyszko-Czapkowicz zaleca preparat Ipeca. 

Domowe sposoby na ból gardła u dziecka

Jeśli zauważycie u malucha rozdrażnienie w czasie posiłków, niechęć do jedzenia, grymas bólu na twarzy podczas przełykania, może to oznaczać, że dziecko cierpi na ból gardła. Im szybciej mu pomożecie, tym lepiej. W walce z bólem gardła starszym dzieciom może pomóc płukanie gardła naparem szałwii. Młodsze dzieci, które jeszcze nie potrafią tego robić, chętnie przyjmą syrop tymiankowy: 5 łyżek suszu zalewamy 2 szklankami wrzątku, gotujemy na małym ogniu przez pół godziny, studzimy i dodajemy 4–5 łyżek miodu. Podajemy go dziecku po łyżeczce kilka razy dziennie. 

Na ból gardła u dzieci można też zastosować np. lek homeopatyczny Phytolacca decandra.  Jeżeli bólowi towarzyszy suchość gardła (czasem także męczący kaszel) – warto zastosować lek o nazwie Belladonna, a kiedy maluch ma chrypkę preparat Causticum

Naturalne sposoby mogą wesprzeć zdrowienie naszych dzieci. Oczywiście, ważne, by z dzieckiem pójść do lekarza jeśli coś nas niepokoi, np. jeśli infekcja się przedłuża lub utrzymuje wysoka gorączka, jednak domowe sposoby mogą także wspomóc nas w walce z przeziębieniem, zwłaszcza lekkim. 

The post Przeziębienie u dzieci – domowe sposoby na katar, kaszel i gorączkę appeared first on NATULI - dzieci są ważne.