Skip to content

Zapalenie krtani – naturalne sposoby leczenia

Ostre zapalenie krtani jest chorobą układu oddechowego, która może być bardzo niebezpieczna – zwłaszcza u najmłodszych dzieci. O tym, jak złagodzić objawy zapalenia krtani naturalnymi sposobami, rozmawiamy z dr Joanną Gzik, pediatrą.

Objawy

U dzieci zapalenie krtani ma zwykle inny, bardziej burzliwy początek niż u osób dorosłych. Najczęściej jej objawy pojawiają się nagle, w środku nocy. Czasem może je poprzedzać infekcja (np. kataralna), ale w wielu przypadkach nie ma żadnych wcześniejszych objawów choroby. Dziecko kładzie się spać zupełnie zdrowe, a potem w środku nocy budzi się, z trudnością nabiera powietrza, płacze, jest niespokojne, kaszle sucho (odgłos przypomina szczekanie psa), a oddech dziecka staje się świszczący – ten charakterystyczny odgłos nazywany jest stridorem krtaniowym. Rodzice, których dziecko miało kiedykolwiek zapalenie krtani, rozpoznają ten dźwięk natychmiast. Tak samo jak gwałtowny, „szczekający” kaszel. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy to zapalenie krtani, bo dziecko ma takie objawy po raz pierwszy, lepiej po prostu od razu wybrać się do lekarza.

Niegrzeczne Książeczki

Pakiet Niegrzeczne Książeczki

126 PLN
Emocje i granice

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? 

Domowe sposoby na zapalenie krtani – o czym należy pamiętać?

Świszczący oddech i kaszel to efekt obrzęku i kurczu krtani spowodowanego stanem zapalnym błony śluzowej krtani. U małego dziecka ten narząd jest trochę inaczej zbudowany niż u człowieka dorosłego. Jest węższy i bardziej miękki, a jego budowa zwiększa podatność na obrzęk i skurcze. Warto jednak wiedzieć, że do takich obrzęków dochodzi przede wszystkim wtedy, gdy krtań jest przesuszona. I to właśnie dlatego zapalenie krtani najczęściej atakuje w miesiącach zimowych albo jesiennych – w tym czasie dziecko niemal cały czas przebywa w suchych i gorących pomieszczeniach.

Przyczyny

Zwłaszcza w nocy rodzice zamykają okna, aby dziecko, które na ogół się odkrywa, nie zmarzło. Dodatkowo w nocy dziecko mało pije lub nie pije wcale, bo śpi. Jeśli ma zatkany nosek z powodu kataru, to oddycha buzią, a ciepłe, suche powietrze wysusza krtań. Czy jednak każde dziecko zapadnie w takiej sytuacji na zapalenie krtani? Nie, bo to zależy od indywidualnych predyspozycji. Niektóre dzieci zapadają na tę chorobę wielokrotnie, a innym nigdy się to nie przydarza. Jeśli jednak maluch już raz przechodził zapalenie krtani, to istnieje ryzyko, że sytuacja się powtórzy. Dlatego jeśli mamy malucha, który już chorował, warto zwłaszcza przy infekcjach nawilżać pomieszczenie, w którym śpi, zakręcić kaloryfer, rozszczelnić okno, pamiętać o pojeniu dziecka.

Domowe sposoby na zapalenie krtani – ochłodźmy pomieszczenie, w którym przebywa dziecko

Jeśli nasze dziecko obudzi się w nocy i ma objawy zapalenia krtani, w pierwszej kolejności powinniśmy ochłodzić pomieszczenie, w którym ono przebywa. Otwieramy więc szeroko okno. Można nawet otulić dziecko kołdrą, założyć mu czapeczkę, polar i wyjść z nim na balkon. Dlaczego trzeba to zrobić? Chłodne powietrze obkurcza krtań i dziecku łatwiej jest oddychać. Trzeba też dać maluchowi pić, żeby nawilżyć krtań oraz postarać się go uspokoić. Warto robić nebulizacje (inhalacje) z soli fizjologicznej, one też nawilżą krtań.

Kiedy potrzebny jest antybiotyk?

Zapalenie krtani u dzieci zwykle powodują wirusy, a antybiotyki zwalczają bakterie. Zazwyczaj więc antybiotyk nie jest potrzebny, chyba że zapalenie krtani towarzyszy innej infekcji bakteryjnej. Dodatkowo antybiotyk nie zmniejszy obrzęku krtani – nie ma takiego działania. Choroby wirusowe organizm musi pokonać samodzielnie, ale oczywiście możemy mu w tym pomóc.

Domowe sposoby na zapalenie krtani – nawilżanie powietrza

W przypadku zapalenia krtani najważniejsze jest zadbanie o obniżenie temperatury w pomieszczeniu, w którym dziecko przebywa, a także nawilżanie powietrza. Jeśli nie mamy nawilżacza, wystarczy zmoczyć gruby ręcznik i położyć go na kaloryferze. Gdy dolegliwości towarzyszące zapaleniu krtani nie są już tak burzliwe, dziecko jedynie ma chrypkę i jeszcze kaszle, można nadal robić mu nebulizacje. Jeśli nie mamy nebulizatora, może to być inhalacja nad termosem. Można też napełnić wannę gorącą wodą, by łazienka była pełna pary, i na jakiś czas zamknąć się w niej z maluchem. Domowym sposobem na zapalenie krtani jest również podawanie herbat ziołowych (najlepiej sprawdzi się napar z lipy) albo ciepłej wody z miodem i imbirem.

Naturalne antybiotyki
35,11 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
40 PLN
Rozwój seksualny dzieci
34 PLN

Leczenie homeopatyczne

Jeśli zapalenie krtani przebiega w miarę łagodnie, a stan dziecka jest dobry, możemy zmniejszyć objawy choroby, podając leki homeopatyczne. W doborze właściwego pomoże nam uważna obserwacja symptomów – ich nasilenie, czas, okoliczności pojawiania się. Na przykład przy mniej gwałtownych objawach (takich jak chrypka) sprawdzi się Arum triphyllum. Jeśli jednak dziecko zanosi się ostrym, szczekającym kaszlem, to podstawowym środkiem homeopatycznym jest Spongia tosta lub Sambucus nigra. Drugi, który warto podać, to Hepar sulfuris, a trzeci – Apis mellifica, znoszący obrzęk krtani. 

Domowe sposoby na zapalenie krtani – jak podawać leki homeopatyczne?

Powyższa kombinacja szybko doprowadza do złagodzenia objawów. Starszemu dziecku chorującemu na zapalenie krtani podajemy leki pod język. Rodzicom młodszych doradzam rozpuszczenie preparatu w niewielkiej ilości wody i podanie maluchowi w takiej formie. Jeśli kaszel jest ostry, środki te trzeba aplikować z dużą częstotliwością. Gdy objawy zapalenia krtani zaczynają ustępować, wydłużamy odstępy między kolejnymi dawkami. Przy nocnych atakach kaszlu preparaty te należy podawać tuż przed snem i ewentualnie także podczas ataku kaszlu, gdy do niego dojdzie.

Kiedy nie obejdzie się bez wizyty u lekarza?

W przypadku zapalenia krtani należy uważnie obserwować dziecko. Jeśli mimo wyjścia na balkon, podania picia i leków, a nawet nebulizacji, dziecko ma trudności z oddychaniem, a jego stan się nie poprawia, trzeba wezwać pogotowie ratunkowe lub jechać do szpitala. Podane leki, obniżenie temperatury w pomieszczeniu i nawilżenie krtani powinny pomóc w ciągu kilku minut. Malec na ogół się wtedy uspokaja, bo może łatwiej oddychać. Jeśli tak się nie dzieje, a dodatkowo dziecko jest blade, apatyczne lub bardzo niespokojne, nie czekajmy z wezwaniem karetki pogotowia, bo może być konieczne podanie leków sterydowych, które obkurczą krtań.

The post Zapalenie krtani – naturalne sposoby leczenia appeared first on NATULI - dzieci są ważne.