Skip to content

Pozbawienie władzy rodzicielskiej w praktyce

Choć samo sformułowanie władza rodzicielska może kojarzyć się wyłącznie z przywilejami, to w praktyce tak nie jest. Władza rodzicielska to również obowiązki wobec dziecka, z których wykonywania możesz rozliczyć także ojca swojej latorośli. Jeśli skala nadużyć jest rażąca, możesz sięgnąć po ostateczny środek w postaci wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Poza przesłanką niemożności wykonywania władzy rodzicielskiej na skutek trwałej przeszkody sąd może orzec o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, jeśli ojciec Twojego dziecka nadużywa władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbuje swoje obowiązki wobec dziecka. Z nadużywaniem władzy rodzicielskiej mamy do czynienia nie tylko wtedy, Twój były partner stosuje wobec dziecka przemoc fizyczną i psychiczną, czy też molestuje dziecko, ale także wtedy, gdy wzbudza w dziecku uczucie wrogości i pogardy wobec Ciebie. Symptomów takiego zachowania nie powinnaś ignorować.

Częściej jednak zdarza się, że szanowny tatuś rażąco zaniedbuje obowiązki wobec dziecka. Nie interesuje się dzieckiem, nie utrzymuje z nim żadnych kontaktów, a na dodatek uporczywie uchyla się od płacenia alimentów. Takie postępowanie również daje Ci prawo do żądania pozbawienia go władzy rodzicielskiej.

Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej nad Twoim dzieckiem trafi do sądu rejonowego. Pamiętaj jednak, że pozbawienie władzy rodzicielskiej może być także orzeczone w wyroku orzekającym rozwód, separację i unieważnienie małżeństwa.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie oznacza jednak, że ojciec dziecka może o nim zupełnie zapomnieć. Rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej w dalszym ciągu jest zobowiązany do alimentacji, a dziecko zachowuje prawo do dziedziczenia po rodzicu. Ponadto w dalszym ciągu rodzic ma prawo do osobistych kontaktów z dzieckiem, chyba że wniesiesz także o orzeczenie zakazu takich spotkań w tym bądź w późniejszym postępowaniu.

Jeżeli ojciec Twojego dziecka zmieni swoje postępowanie, sąd może przywrócić władzę rodzicielską, jeśli dojdzie do wniosku, że jej przywrócenie jest w danych okolicznościach zgodne z dobrem dziecka. Ty musisz czuwać nad tym, by interes Twojej pociechy był najważniejszy.