Skip to content

OZSS zamiast RODK, o co w tym chodzi?

Jeśli w sądzie toczy się sprawa, w której rozstrzygane są sprawy Twoich dzieci, jest duża szansa, że w razie braku porozumienia prędzej czy później trafisz do OZSS. Ta nazwa nie obrosła jeszcze tak złą sławą, jak RODK (Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny), ale nie masz się co oszukiwać, to tylko kwestia czasu. Poza zmianą szyldu OZSS, czyli Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów niczym się nie różni od RODK.

Czy zatem należy unikać za wszelką cenę badania w OZSS? Absolutnie nie. Strategia grania na czas na niewiele się zda, a alternatywą jest przegranie sprawy. Poddanie się badaniu jest w praktyce koniecznością, ale tylko od Ciebie zależy czy biegły z OZSS zostanie Twoim najlepszym sojusznikiem czy najgorszym wrogiem. Podważenie opinii OZSS wydanej na zalecenie sądu jest niezwykle trudne. Dlatego należy przede wszystkim dobrze przygotować się do badania.

Podczas badania zachowuj się naturalnie i swobodnie. Twoja więź emocjonalna z dzieckiem jest silna, wystarczy to pokazać. Jeśli dysponujesz pochlebnymi opiniami ze szkoły lub od psychologa, weź je ze sobą. Możesz również poprosić placówkę, by przygotowała dla Ciebie taką opinię (sugerowaną treść takiej opinii znajdziesz na stronie sądu: http://www.warszawa.so.gov.pl/przygotowanie-do-badania.html). Warto również pochwalić się świadectwem szkolnym, dyplomami itp. Biegli będą oceniać Twoje kompetencje jako rodzica.

Przed badaniem poinformuj dziecko o tym fakcie. Musisz jednak trzymać emocje na wodzy i nie wikłać pociechy w konflikt między dorosłymi. Informowanie dziecka, że to przez Tatę musi iść na badanie tylko zaszkodzi. Jeśli biegli dojdą go przekonania, że celowo nastawiasz dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi, zamieszczą taką oceną w opinii, a to postawi Cię w niekorzystnym świetle przed sądem. Twoim celem jest ochrona dobra Twojego dziecka i to na nim powinnaś się skupić podczas badania.

W ramach badania poza wywiadem, na pewno będziesz uzupełniać testy. W obiegu występuje ich około 60, z czego najczęściej wykorzystywanych jest 20. Jeśli chcesz się przekonać, jak sobie z nimi poradzisz, można skorzystać z prywatnej konsultacji psychologicznej. Unikaj testów projekcyjnych, ich wartość diagnostyczna jest wątpliwa. Pamiętaj jednak, by podczas rozmowy z biegłymi nie dać się wyprowadzić z równowagi ani nie kwestionować kompetencji biegłych. Twoim zadaniem jest zyskać ich sympatię i przychylność.

Pamiętaj, że wnioski zawarte w opinii OZSS nie tylko zadecydują o wyniku sprawy, a tym samym o życiu Twoim i Twojego dziecka, ale ponadto będą służyć jako dowód w kolejnych postępowaniach. Jeśli sąd będzie musiał wybrać komu dać wiarę, Tobie czy biegłym, będziesz na straconej pozycji. Pozytywna opinia OZSS to klucz do sukcesu!